Social

FC Bistrița, scorul etapei și golul 100 în acest sezon: 11-3 la Lechința

(FOTO) Liderul Ligii a IV-a, FC Bistrița, s-a impus de o manieră categorică în deplasarea de la Viitorul Lechința din etapa a 20-a, scor 11-3, după ce la pauză a fost 7-1, ajungând la golul cu nr. 100 în sezonul 2015/2016.

Pentru echipa bistrițeană au înscris Vasile Lup (1) – a marcat golul 90 pentru FC Bistrița în acest sezon, Răzvan Țigorean de patru ori (2, 3, 22-p, 90), Abiel Deac de două ori (23, 27), Doru Conon (32), Tiberiu Rus (62), Sadi Akari (81) – golul 100 pentru echipa sa în campionat, Ionuț Ceușan (85). Gazdele au marcat prin Al. Rus (15) și Lupșor (64, 90).

1 viitorul lechinta fc bistrita 08.05.2016 2 viitorul lechinta fc bistrita 08.05.2016 3 viitorul lechinta fc bistrita 08.05.2016 4 viitorul lechinta fc bistrita 08.05.2016

Primul 11: Sg. Mureșan – T. Rus, Chibulcutean, Hasnăș, Cr. Pop – V. Lup, Sg. Costin, Conon, Deac – C. Bucur, Țigorean. Au mai jucat: Ceușan, Chiorean, Akari, Sucutărdean. Antrenori: Eugen Voica, Dinu Vlad, Sergiu Costin.

5 viitorul lechinta fc bistrita 08.05.2016 6 viitorul lechinta fc bistrita 08.05.2016 7 viitorul lechinta fc bistrita 08.05.2016 8 viitorul lechinta fc bistrita 08.05.2016

FC Bistrița are patru puncte în fața principalei contracandidate la locul 1, care duce la barajul de promovare în Liga a III-a, ACS Dumitra, însă și un meci în plus (49 de puncte, respectiv 45).

FC Bistriţa a reuşit scorul etapei în deplasarea de la Lechința. Disputată pe un teren excelent, partida a fost dominată de la un capăt la altul de formaţia noastră, în ciuda celor trei goluri primite de lideri. Nici nu începuse bine partida, iar Vasile Lup rămâne singur cu portarul advers şi înscrie pentru 1-0 chiar în secunda 32. Țigorean reuşeşte dubla şi duce scorul la un sec 3-0 (în minutul 3!!!). Partida era ca şi rezolvată. Repriză secundă aduce patru schimbări în formaţia noastră, şi tot atâtea goluri”, se arată pe fcbistrita.ro.

Celelalte jocuri ale rundei: Luceafărul Șieu – Voința Livezile 5-3, Spicul Salva – Heniu Leșu 2-5, Progresul Tăure – Progresul Năsăud 3-9, Eciro Forest Telciu – Atletico Monor 1-1, Silvicultorul Maieru – ACS Dumitra 3-5. Voința Cetate a stat.

În etapa viitoare, a 21-a (duminică 15 mai, ora 16.00), FC Bistrița joacă pe teren propriu cu Progresul Tăure, iar ACS Dumitra tot acasă, cu Eciro Forest Telciu.