Frumoasa poveste europeană, la final: Gloria Bistrița-Năsăud iese din Cupa EHF

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-a oprit în sferturile de finală ale Cupei EHF, eliminată de Herning-Ikast Handbold din Danemarca, o formație cu șase trofee europene în palmares.

După ce s-a impus la Bistrița cu 29-26, Herning-Ikast a câștigat și meciul de pe teren propriu, scor 28-26 (la pauză speranțele erau în viață: 15-12 pentru Gloria) și s-a calificat în semifinale, fază în care a ajuns și anul trecut.

Întâlnirea s-a desfășurat fără spectatori, din cauza epidemiei de coronavirus, în Danemarca fiind confirmate până acum 23 de cazuri.

Marcatoarele Gloriei: Nicoleta Dincă – 7, Daniela Rațiu – 6, Laura Pristăvița – 4, Natallia Vasileuskaya – 3, Andreea Tetean – 3, Valentina Ardean Elisei – 2, Andra Moroianu – 1.

Pentru Herning-Ikast au înscris: Jeanett Kristiansen – 9, Stine Skogrand – 5, Emma Friis – 3, Vilde Johansen – 3, Sarah Iversen – 2, Julie Jensen – 2, Cecilie Brandt – 2, Helene Fauske – 1, Tonje Loeseth – 1.

Aici desfășurarea partidei, raport de meci, statistici.

Meciul a fost arbitrat de Jelena Mitrovic și Andjelina Kazanegra (ambele din Muntenegru). Observator: Kristjan Halldorsson (Islanda).

La doi ani de la înființarea clubului și la prima participare în cupele europene, Gloria rămâne cu performanța notabilă de a fi ajuns printre cele mai bune opt echipe ale Europei din Cupa EHF, în faza grupelor obținând două victorii, trei egaluri și o singură înfrângere, la Odense.