Gaz letal pentru Gloria Bistriţa. Nicolae Manea: ”Nu abandonăm lupta”

Echipa bistriţeană, cu doar patru jucători din lotul de anul trecut şi mulţi debutanţi, a pierdut primul meci oficial din 2013, 1-3 în deplasare cu Gaz Metan Mediaş. Antrenorul Nicolae Manea a declarat că Gloria nu va intra în faliment şi nu se va desfiinţa.

Gloria şi Gaz Metan au dat startul sezonului de primăvară. Prologul etapei cu nr. 20 din Liga I a avut loc vineri 22 februarie, la Mediaş.

Gazdele au deschis scorul în minutul 31, când kosovarul Azdren Llullaku a trimis cu capul în plasă din 6 metri, după o lovitură liberă executată de Petre şi o recentrare a lui Frăsinescu. Gloria a restabilit egalitatea în minutul 39, prin Bogdan Antonache, aflat la primul său meci şi primul gol în Liga I. Atacantul de 18 ani l-a întors pe Frăsinescu în careu şi l-a învins pe portarul Mediaşului cu un un şut la colţul lung. La pauză a fost 2-1 pentru Gaz Metan, pentru că în minutul 45 iordanianul Thaer Bawab, care a evoluat la Bistriţa în 2010, l-a păcălit pe Dolha cu un şut deviat.

Scorul a devenit 3-1 în minutul 60, Thaer Bawab reuşind dubla dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru o intervenţie a portarului Dolha asupra lui Llullaku.

”Alb-albaştrii” au înregistrat a 12-a înfrângere şi rămân pe ultima poziţie, cu 12 puncte şi şanse infime de a se salva.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – C. Petre, Frăsinescu, Markovici, Buzean – V. Negru, Breeveld – Cojocnean (R. Zaharia 8), Bawab, Llullaku (R. Avram 78) – Drăghici (Fl. Dan 59). Antrenor Gheorghe Mulţescu

Gloria Bistriţa: Dolha – Țârcă, Ad. Iordache, Hlinca, Stroe (Jarda 46) – Enescu, Feher – R. Radu, C. Bucur (M. Stancu 65), Chiţu (Colţa 79) – Antonache. Antrenor Nicolae Manea

Stadion: ”Gaz Metan” – Mediaş. Arbitri: Marius Avram (Bucureşti) – Daniel Mitruţi (Craiova), Alexandru Cerei – Teodora Albon (ambii Cluj-Napoca). Observatori: Aurel Beldeanu (Craiova), Florin Hâncu (Braşov)

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”Majoritatea jucătorilor sunt noi, avem juniori de la Bistriţa, jucători din eşaloanele inferioare, e greu să faci o echipă într-o lună şi jumătate. Sunt nemulţumit de unele greşeli individuale, în rest băieţii au avut disponibilitate la efort, au dorit, au alergat, au încercat să facă faţă, n-am ce să le reproşez prea multe. Experienţa mai mare a Mediaşului şi-a spus cuvântul, au obţinut o victorie meritată. Puteam să mai marcăm, puteam să mai şi luăm. Din vechea echipă ne-au mai rămas doar câţiva jucători. Am avut trei juniori în teren, Antonache care a marcat şi care mi-a plăcut, Jarda, Colţa. Stroe a fost la primul meci, l-am schimbat pentru că a fost depăşit de joc, poate emoţiile au fost prea mari. Şi Stancu a fost la primul meci, şi Antonache, şi alţii. Antonache a arătat lucruri frumoase, am încredere în el. Încercăm să facem o echipă din mers, la fiecare meci vom încerca să scoatem tot ce putem. Sper să le prindă bine ce ne-a mai rămas de jucat în Liga I. Ne gândim la viitor. Dacă vom retrograda, deşi nu vom abandona niciun moment lupta, la anul ne vom gândi din nou la promovare. Sigur că situaţia arată rău, avem doar 12 puncte, nu va fi uşor, suntem conştienţi de asta, dar surprize se pot întâmpla oricând. Sper ca această insolvenţă în care a intrat clubul să rezolve anumite lucruri, putem face o strategie pentru următorii trei ani. Nu cred că se va întâmpla să intrăm în faliment, contractele jucătorilor nu mai sunt mari. Gloria nu se va desfiinţa, este echipa oraşului, oamenii nu cred că vor accepta să se întâmple aşa ceva la Bistriţa”

Gheorghe Mulţescu (antrenor Gaz Metan Mediaş): ”Am întâlnit o echipă care a vrut să-şi vândă scump pielea. Emoţiile debutului şi-au făcut apariţia în prima repriză. Am obţinut victoria la primul meci, tot timpul este greu la debut. Bistriţa a închis bine culoarele în prima repriză, ne-a pus multe probleme. Totuşi, a fost o victorie meritată, noi am jucat ofensiv, am atacat până în minutul 90. Trebuie să ieşim din zona periculoasă, acum am făcut primul pas”

Celelalte partide din etapa a 20-a a Ligii I: Concordia Chiajna – CS Turnu Severin 1-1, Ceahlăul Piatra Neamţ – Pandurii Târgu Jiu 0-1, CSMS Iaşi – Rapid Bucureşti 0-1, Oţelul Galaţi – Petrolul Ploieşti 0-1, Dinamo Bucureşti – FC Braşov 2-1, Astra Giurgiu – Viitorul Constanţa 2-0, Universitatea Cluj – Steaua Bucureşti 0-1, FC Vaslui – CFR Cluj 0-0.