Actualitate Recomandări

Gloria 2018, egala campioanei CSM București

(FOTO-VIDEO) Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a întâlnit în deplasare campioana CSM București, care ocupă în prezent poziția a 2-a în clasamentul Ligii Florilor, într-un meci contând pentru etapa a 15-a.

Gloria 2018 a condus la pauză cu 11-9 și a fost la un pas de o victorie surprinzătoare, meciul terminându-se la egalitate, 23-23.

Pentru echipa bistrițeană au marcat: Nicoleta Dincă – 4, Florina Chintoan – 3, Bianca Bazaliu – 3, Ana Maria Iuganu – 3, Alexandrina Barbosa – 3, Jovana Kovacevici – 3, Almudena Rodriguez – 2, Laura Moisă – 1, Jelena Trifunovici – 1.

Cea mai bună marcatoare de la CSM București a fost Cristina Neagu, cu 10 reușite.

În urma acestui rezultat, până la terminarea etapei cel puțin, fetele antrenate de Horațiu Pașca au urcat pe locul 9 în Liga Florilor.

În etapa viitoare, a 16-a, Gloria 2018 va juca acasă cu Măgura Cisnădie, în 23 februarie.

3 comentarii

• A fost un joc bun facut de fete , azi chiar antrenate de d-l Pasca. Felicitari intregii echipe si antrenorilor pentru modul in care au pregatit meciul , cu un mic plus pentru Ana Maria Mazareanu si pentru Ana Maria Iuganu , mana sigura la loviturile de la 7 m. Apararea foarte buna si faptul ca au marcat atatea jucatoare ma face sa cred ca d-l Pasca si ceilalti din echipa muncesc cu folos si dezvolta o echipa competitiva.Daca arbitri ar fi fost straini (din afara Romaniei) cred ca Gloria ar fi castigat pe merit. Cele doua „fluerici” au tocat marunt jucatoarele noastre si au lasat nesanctionate un numar nepermis de faulturi asupra Jovanei Kovacevici si Florinei Chintoan. Nu degeaba s-a enervat Jovana! Din pacate unele faze create cu multa munca de catre toata echipa au fost tratate cu multa superficialitate. Dau aici numai exemplul Florinei Chintoan care in ultimele secunde ale primei reprize s-a „gandit” ca are in fata portarita echipei din Deva si nu portarul nationalei Olandei (altfel nu inteleg gestul acelei bolte impardonabile!). La fel , faza din ultimele 3 minute , cand Sandy Barbosa , dupa ce si-a creat o mare oportunitate , a ratat dintr-o faza in care cele mai multe jucatoare din echipa de divizie A ar fi marcat. Sper ca din greselile acestui meci sa se invete cate ceva si sa se aduca corectiile necesare astfel incat in curand sa ne bucuram si de victorii. Inca o data felicitari. Astazi , dupa parerea mea , d-l Pasca a fost peste antrenorul nationalei , reales de curand cu un scor aranjat (7-5). Poate mai invata si fetele din Serbia si Slovenia cate ceva din limba romana. Cred ca Almudena si Sandy Barbosa inteleg deja.

• Toate comentariile corecte,dar fara paradele lui Maza ne băteau la 5_6 goluri că și cuBuzaul unde poarta a fost varza ! Deci portari buni echipasre !! Succes !