Gloria a terminat campionatul în genunchi, 1-3 cu Concordia Chiajna (FOTO)

Echipa bistriţeană a încheiat sezonul 2012/2013 al Ligii I aşa cum l-a început, cu o înfrângere pe teren propriu, şi pe ultimul loc în clasament. Partida cu Concordia Chiajna s-a reluat din minutul 14, moment în care a fost întreruptă joi seara din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. Antrenorul Nicolae Manea nu a fost la meci, ci la Bucureşti la cununia civilă a fiului său.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 31 prin Mihai Savin, care a reluat cu capul din 6 metri după un corner. Gloria putea egala în minutul 41, dar Chiţu a nimerit transversala. În minutul 63, Florin Ilie a profitat de o greşeală a defensivei bistriţene şi a majorat diferenţa, dar Gloria a redus imediat din handicap prin Walter Cubilla. În minutul 67, argentinianul a marcat cu o lovitură de cap din câţiva metri. Cristian Bagiu a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 84.

Pe banca Gloriei a stat la acest joc secundul Sebastian Moga, antrenorul principal Nicolae Manea fiind la Bucureşti la cununia civilă a fiului său Costin.

Gloria, pentru care au mai debutat trei jucători în Liga I (Guţ, Sîplăcan, Brumă) a terminat campionatul pe ultima poziţie (3 victorii, 9 egaluri, 22 de eşecuri, golaveraj 21-69, 18 puncte), la 8 puncte de locul 17 şi la 16 de primul loc neretrogradabil.

glchiajna 1 glchiajna 2 glchiajna 4 glchiajna3

Gloria Bistriţa: Bota – Guţ (Trestenicu 65), Ad. Iordache, Hlinca, Sîplăcan – Feher (Peica 68), Jarda – B. Oprea, Cubilla, M. Chiţu – Brumă (V. Pop 55). Antrenor Nicolae Manea

Concordia Chiajna: Cobrea – Savin, Leca, Ghionea (Fl. Ilie 46), Bucurică – A. Stan (Belica 90) – N. Roşu, D. Stan (Bagiu 68), Novac, Coşereanu – S. Pană. Antrenor Ilie Stan

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. Spectatori: 300. Arbitri: Radu Petrescu (Bucureşti) – Cristian Nica (Ploieşti), Petru Gaspar (Timişoara) – Marius Omuţ (Oradea). Observatori: Alexandru Popescu (Bucureşti), Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca)

Celelalte partide din etapa a 34-a a Ligii I: Steaua Bucureşti – FC Braşov 4-0, Oţelul Galaţi – Dinamo Bucureşti 0-1, CFR Cluj – Universitatea Cluj 3-1, Petrolul Ploieşti – Gaz Metan Mediaş 1-1, Pandurii Târgu Jiu – Astra Giurgiu 1-1, Viitorul Constanţa – CS Turnu Severin 3-4, Rapid Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0, CSMS Iaşi – FC Vaslui 1-2.

Campioana României, Steaua, Bucureşti, va juca în tururile preliminare ale Champions League. Pandurii Târgu Jiu (locul 2) şi Petrolul Ploieşti (locul 3) vor evolua în tururile preliminare ale Europa League. Astra Giurgiu (locul 4) va juca în tururile preliminare ale Europa League deoarece Petrolul a câştigat Cupa României. Concordia Chiajna, CS Turnu Severin, CSMS Iaşi şi Gloria Bistriţa au retrogradat în Liga a II-a pe criteriul sportiv. Rapid Bucureşti, Universitatea Cluj şi CS Turnu Severin nu au primit licenţă pentru Liga I. Din Liga a II-a au promovat FC Botoşani, ACS Poli Timişoara, Corona Braşov şi Săgeata Năvodari, ultima neprimind însă licenţă. ”Anul viitor vor fi 16 sau 17 echipe în Liga I. Conform regulamentului, nu puteam face nimic pentru cluburile care au retrogradat sportiv, chiar dacă acestea au obţinut licenţa”, a spus preşedintele FRF Mircea Sandu în Adunarea Generală a Federaţiei.

Click pentru clasamentul final al Ligii I!

Mai multe imagini de la meciul Gloria – Concordia, pe pagina noastră de Facebook!