Rupere de nori! Meciul Gloria – Concordia, întrerupt din cauza potopului (FOTO)

Partida Gloria Bistriţa - Concordia Chiajna, contând pentru etapa a 34-a a Ligii I, ultima din acest sezon, a fost oprită în minutul 14 din cauza ploii torenţiale şi nu a mai fost reluată, terenul devenind impracticabil. După o oră şi 10 minute de aşteptare, în speranţa că ploaia se va opri şi apa va fi îndepărtată de pe gazon, arbitrul a decis că meciul nu se poate disputa în aceste condiţii.

1 gloria chiajna 2 gloria chiajna 3 gloria chiajna 4 gloria chiajna

Meciul dintre Gloria şi Concordia a început pe o ploaie torenţială, cu tunete şi fulgere, care s-a transformat apoi într-un adevărat diluviu, iar spaţiul de joc a devenit numai bun pentru polo sau surfing. În minutul 14, arbitrul Radu Petrescu a decis să trimită echipele la vestiare, scorul fiind în acel moment 0-0.

Pe teren au apărut mai întâi trei, apoi încă trei, şi alţi trei angajaţi ai clubului care au încercat să îndepărteze apa de pe gazon cu nişte lopeţi pentru zăpadă, misiune imposibilă în condiţiile în care a continuat să toarne cu găleata.

După circa o oră de ”cooperativa munca în zadar”, bălţile continuând să se extindă, oamenii s-au oprit. La o oră şi zece minute de la întreruperea jocului, o mână de spectatori a primit de la staţia de amplificare anunţul că partida nu se va mai relua joi seara, meciul urmând să se dispute vineri, de la ora 14.15.

5 gloria chiajna 6 gloria chiajna 7 gloria chiajna 8 gloria chiajna

Echipele de start:

Gloria Bistriţa: Bota – Guţ, Ad. Iordache, Hlinca, Sîplăcan – Feher, Jarda – B. Oprea, Cubilla, M. Chiţu – Brumă. Antrenor Nicolae Manea

Concordia Chiajna: Cobrea – Savin, Leca, Ghionea, Bucurică – A. Stan – N. Roşu, D. Stan, Novac, Coşereanu – S. Pană. Antrenor Ilie Stan

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. Spectatori: 50. Arbitri: Radu Petrescu (Bucureşti) – Cristian Nica (Ploieşti), Petru Gaspar (Timişoara) – Marius Omuţ (Oradea). Observatori: Alexandru Popescu (Bucureşti), Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca)

Celelalte partide din etapa a 34-a a Ligii I: Steaua Bucureşti – FC Braşov 4-0, Oţelul Galaţi – Dinamo Bucureşti 0-1, CFR Cluj – Universitatea Cluj 3-1, Petrolul Ploieşti – Gaz Metan Mediaş 1-1, Pandurii Târgu Jiu – Astra Giurgiu 1-1, Viitorul Constanţa – CS Turnu Severin 3-4, Rapid Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0, CSMS Iaşi – FC Vaslui 1-2.

Campioana României, Steaua, Bucureşti, va juca în tururile preliminare ale Champions League. Pandurii Târgu Jiu (locul 2) şi Petrolul Ploieşti (locul 3) vor evolua în tururile preliminare ale Europa League. Astra Giurgiu (locul 4) poate juca în tururile preliminare ale Europa League doar dacă Petrolul câştigă Cupa României, în caz contrar acolo va ajunge CFR Cluj dacă se impune sâmbătă în finala Cupei. Concordia Chiajna, CS Turnu Severin, CSMS Iaşi şi Gloria Bistriţa au retrogradat în Liga a II-a pe criteriul sportiv. Din Liga a II-a au promovat FC Botoşani, Săgeata Năvodari, ACS Poli Timişoara şi Corona Braşov.

Click pentru clasamentul final al Ligii I!

Mai multe fotografii – pe pagina noastră de Facebook!