Sport

Gloria, egal acasă în turul finalei de baraj. Promovarea în L2 se decide miercuri

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a remizat, pe teren propriu, în prima manșă din finala de baraj pentru promovarea în Liga a 2-a, cu Unirea Ungheni.

Cele două echipe au terminat la egalitate, 2-2 (1-0), meciul disputat sâmbătă 1 iunie pe Stadionul ”Jean Pădureanu”, în fața unui public numeros, în tribune fiind prezenți circa 7.000 de spectatori, ca în vremurile bune.

În minutul 21, atacantul belgian James Amasihohu a deschis scorul pentru echipa antrenată de Adrian Falub. Oaspeții, pregătiți de Florentin Petre, au egalat în minutul 60 prin Victoraș Astafei, însă Gloria a revenit rapid la conducere după reușita lui Carl Davordzie din minutul 65. Gloria a rămas în inferioritate numerică din minutul 79, când Emanuel Dat a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. În prelungirile jocului, în minutul 90+1, Unirea a egalat prin același Victoraș Astafei.

Primul 11 al Gloriei: Mociu, Uțiu, Bălan, Popa, Gallo, Dat, Chiorean, Mihalcea, Mihai, Amasihohu, Davordzie.

Returul, care se anunță unul de foc, va avea loc la Ungheni miercuri 5 iunie, de la ora 17.30.

”Am făcut un meci bun, am ratat foarte multe ocazii clare, de cinci-șase ori am rămas singuri cu portarul. Sunt mulțumit de felul cum am jucat, sunt nemulțumit de rezultat fiindcă am luat gol la ultima fază, după ce am rămas în zece. Am primit golurile mult prea ușor față de cum era jocul, ei avut situații dar nu ocazii. S-a terminat 2-2, dar cred că lumea a apreciat felul cum am jucat pentru că ne-am creat foarte multe ocazii de gol. O spun încă o dată, prea multe ocazii ratate pentru un meci de baraj. Putem câștiga la Ungheni, noi suntem încrezători”, a declarat antrenorul Adrian Falub.

Unirea Ungheni a terminat pe locul 2 în Seria 9 a Ligii a 3-a, câștigată de Gloria la diferență de opt puncte. În sezonul regular, Gloria a remizat la Ungheni (1-1) și a câștigat la Bistrița (1-0), iar în play-off a înregistrat o înfrângere (1-3) și un egal (2-2) la Ungheni, în timp ce la Bistrița a fost remiză (0-0).

Câștigătoarele barajelor disputate între echipele din Liga a 3-a promovează în Liga a 2-a. Cele mai bune patru dintre cele cinci echipe învinse în finalele tuturor barajelor vor intra într-o mini-competiție formată din semifinale și finală (un singur joc pe terenul primei extrase la tragerea la sorți), câştigătoarea finalei urmând să promoveze în Liga a 2-a.