Gloria, eliminată din Cupă de Avântul Bârsana! Negrean: O ruşine, am intrat în istoria clubului

Echipa bistriţeană a părăsit Cupa României în faza premergătoare 16-imilor, fiind învinsă în deplasare de Avântul Bârsana (Maramureş), care evoluează în Liga a IV-a. La pauză a fost 1-1. Partida putea intra în prelungiri, dar în ultimul minut de joc, la scorul de 3-2 pentru gazde, O. Bucur a ratat un penalty. (FOTO)

Pentru Gloria Bistriţa, meciul de miercuri cu Avântul Bârsana din faza a V-a a Cupei României a fost primul şi ultimul din ediţia 2013/2014 a competiţiei, fiind eliminată surprinzător şi ruşinos de ocupanta locului 7 în Liga a IV-a, Seria Nord. Jocul s-a disputat pe terenul din Bârsana.

Avântul a condus din minutul 30 cu 1-0 (gol Ghiţă), Alin Chibulcutean a egalat în minutul 44 şi a stabilit scorul la pauză. În repriza secundă, maramureşenii s-au desprins la 3-1 transformând două penalty-uri, în minutele 46 şi 61 (Opriş, Mărincean). Sebi Rus a redus din handicap în minutul 90, iar în minutul 90+3 Olimpiu Bucur a ratat o lovitură de la 11 metri, şutând pe lângă poartă, şi totodată şansa de a duce meciul în prelungiri. În ultimul sfert de oră Gloria a jucat cu un om mai puţin, Dinu Sănmărtean fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. 3-2 pentru Avântul Bârsana, Gloria KO!

Sandu Negrean şi Cristian Coroian au trimis în teren următorul 11: Oghinciuc – D. Sănmărtean, Chibulcutean, Berceanu, Echim (Vălean 46) – C. Roşu, Antonescu (Patca 46), Părăvan, O. Bucur – Mariş, Brumă (S. Rus 75).

Antrenorul principal Sandu Negrean a declarat la final: ”Ce mai poţi să spui după această eliminare? Am intrat în istoria clubului, este o ruşine atât pentru jucători, cât şi pentru noi, antrenorii. Să te elimine o echipă de Liga a IV-a… rămâi fără cuvinte. La scorul de 3-2, când am primit penalty, mai aveam o speranţă, dar am ratat. Nu trebuia însă să ajungem până acolo, trebuia să câştigăm în 90 de minute, am întâlnit o formaţie de Liga a IV-a. Urmează meciul de campionat cu Minerul Motru şi o echipă care are ca obiectiv promovarea, cum suntem noi, nu are voie să piardă puncte acasă. Motru este lider după prima etapă şi va fi un joc deosebit de greu. Cu cât vom reuşi să înscriem mai repede, cu atât ne vom face meciul mai uşor”.

Gloria joacă sâmbătă 14 septembrie, de la ora 11.00, pe teren propriu, contra Minerului Motru, în etapa a doua a ligii secunde. Un bilet de intrare costă 10 lei. Studenţii, pensionarii şi persoanele cu handicap beneficiază de 50% reducere, iar copiii şi femeile au acces gratuit. Casele de bilete sunt deschise vineri 13 septembrie, în intervalul orar 10.00-16.00 (casa de bilete de lângă Aquabis), şi sâmbătă 14 septembrie, între orele 09.00-11.00 (cele două casierii din apropierea stadionului).

gloria barsana 2 barsana gloria 1 barsana gloria 1-1 chibulcutean 2-1 3-1 penalty ratare