Gloria începe anul cu o victorie care o duce mai departe în Cupa României la handbal

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud (locul 4 în campionat) a trecut în primul tur al Cupei României, pe teren propriu, în sala din Complexul Sportiv Unirea, de Minaur Baia Mare (locul 9 în Liga Florilor) și s-a calificat în faza următoare a competiției.

Fetele antrenate de Horațiu Pașca s-au impus cu 28-23 (13-12) în primul meci din acest an.

Au marcat pentru Gloria: Bianca Bazaliu – 6, Nicoleta Dincă – 4, Sonia Seraficeanu – 3, Cristina Laslo – 3, Nina Zulici – 3, Paula Posavec – 2, Laura Pristăvița – 2, Tamires Morena De Araujo – 2, Florina Chintoan – 2, Deborah Kpodar – 1.

”Mă bucur din suflet că ne-am calificat în turul următor al Cupei României și că în primul meci din 2023 le-am oferit suporterilor o victorie. Probabil nu a fost cel mai reușit meci al nostru. Nu ne-am temut de Minaur și asta cred că ne-a costat în prima repriză. Una peste alta, o calificare într-o competiție care e traseul scurt către succes”, a declarat antrenorul Gloriei, Horațiu Pașca.

Lovitura de începere a partidei a fost dată de fostul mare fotbalist Gabi Balint, cetățean de onoare al județului Bistrița-Năsăud, care în 3 ianuarie a împlinit vârsta de 60 de ani. ”Când nu e fotbal, e handbal. Onorat că am fost desemnat să dau lovitura de începere a meciului”, a postat apoi Balint pe Facebook.

Programul Gloriei în Liga Florilor, luna aceasta:

• Etapa 12: CSM Târgu Jiu – Gloria (sâmbătă 14 ianuarie, ora 17.30, în direct pe Pro Arena)
  • Etapa 13, ultima din tur: Gloria – Măgura Cisnădie (duminică 22 ianuarie, ora 17.30, Complexul Sportiv Unirea, în direct pe Pro Arena)
  • Etapa 14, prima din retur: Gloria – HC Zalău (duminică 29 ianuarie, ora 17.30, Complexul Sportiv Unirea, în direct pe Pro Arena)