Gloria, învinsă de liderul CSM București

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a pierdut meciul disputat în deplasare cu liderul CSM București, contând pentru etapa a 22-a a Ligii Florilor la handbal feminin,

CSM București s-a impus cu 35-29 (19-17).

După pauză, reluarea meciului a întârziat, fiind nevoie de corectarea scorului, care a devenit 19-17 din 19-18, un gol fiind înregistrat greşit pentru Gloria în prima repriză. În minutul 56, Crina Pintea a primit direct cartonaş roşu, după o ciocnire cu Bianca Bazaliu.

Marcatoarele Gloriei: Bianca Bazaliu – 6, Nina Zulici – 6, Cristina Laslo – 6, Florina Chintoan – 3, Tamires Frossard – 3, Nicoleta Dincă – 2, Sonia Seraficeanu – 2, Laura Pristăvița – 1.

Pentru CSM București au înscris: Cristina Neagu – 12, Siraba Dembele – 6, Emilie Arntzen – 4, Grace Zaadi – 4, Malin Aune – 2, Marina Sudakova – 2, Crina Pintea – 1, Elizabeth Omoregie – 1, Andrea Klikovac – 1, Ema Alivodici – 1, Evelina Eriksson – 1.

Partida a avut loc în devans, din cauza programului echipei bucureștene în Liga Campionilor.

În urma acestui rezultat, CSM Bucureşti măreşte avansul pe primul loc, la 11 puncte diferență (un meci în plus jucat), iar Gloria a căzut pe locul 3, la trei puncte în urma echipei Rapid București, aflată pe locul 2.

Duminică 23 aprilie, de la ora 16.00, Gloria va întâlni pe teren propriu, la TeraPlast Arena din Unirea, în etapa a 21-a, formația Dacia Mioveni (locul 11). Meciul nu va fi televizat.