Sport

Gloria, învinsă în Antalya de liderul ligii secunde din Ucraina

Gloria Bistriţa, liderul seriei de vest a Ligii a II-a, a pierdut la două goluri diferenţă meciul amical disputat miercuri 8 februarie, în Antalya, în compania formaţiei Metalurg Zaporoje (ocupanta primului loc în divizia secundă din Ucraina).

Echipa ucraineană s-a impus cu 4-2 (2-1), prin golurile marcate de Artur Kaskov-2, Andrei Nesterov şi Eduard Sobol, respectiv Paul Anton (foto) şi Marius Curtuiuş, ambele din penalti.

Nesterov a deschis scorul în minutul 25, Sobol a făcut 2-0 în minutul 35, iar Anton a redus din handicap, din lovitură de la 11 metri, în minutul 41. După pauză, Kaskov a făcut 3-1 din penalti în minutul 70, şi tot el a majorat diferenţa în minutul 75.  Curtuiuş a transformat şi el un penalti în minutul 89, pentru 4-2.

Antrenorul Nicolae Manea a folosit următorul 11 de start: Oghinciuc – Peteleu, V. Năstase, Isac, Reano – Rogozan, Feher, R. Mărginean, Şomodi – Anton – A. Voinea.

Pe parcurs au intrat Lăzăreanu, Traşcă, Macarie, Peica, I. Costache, Pădurariu, Marcos, D. Stan, R. Stan, Țârcă, Homei, Fizeşan, Curtuiuş.

Jucătorii Alexandru Tudose, Cristian Silvăşan şi Vladimir Niculescu au părăsit cantonamentul din Antalya şi s-au întors în România, fiind suspecţi de rubeolă, scrie ligab.gsp.ro.

Celelalte amicale ale Gloriei în Antalya: 7-1 cu FC Widnau (liga regională din Elveţia, goluri Cafasso, V. Năstase, R. Stan, Rogozan-2, D. Stan-2), 1-1 cu FC Okjetpes (nou-promovată în prima ligă din Kazahstan, gol Cafasso).