Gloria a pierdut la limită cu Gaz Metan Mediaş

Echipa bistriţeană a fost învinsă, joi 9 februarie, de Gaz Metan Mediaş (locul 11 în Liga I), scor 0-1 (0-1), într-un meci de pregătire disputat în Antalya.

Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 27 de Al. Muntean. După pauză, Gloria a avut şansa egalării, dar Albert Voinea a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 69.

Gloria în prima repriză: Lăzăreanu – Traşcă, V. Năstase, Isac, Reano – Peteleu, Feher, Anton, Pădurariu – Rogozan, Curtuiuş.

Gloria în repriza a doua: Oghinciuc – Homei, D. Stan, Macarie, I. Costache – Țârcă, Marcos, Fizeşan, Şomodi – R. Stan, A. Voinea.

Chiar dacă ”alb-albaştrii” au pierdut, antrenorul Nicolae Manea s-a declarat mulţumit de joc. ”Este o înfrângere nemeritată, am avut foarte multe ocazii, printre care trei bare şi un penalti ratat, dar ăsta e fotbalul, se mai întâmplă, şi ratările fac parte din joc. Nu mă îngrijorează. Am rulat tot lotul, sunt mulţumit de evoluţia jucătorilor. Mă interesează la acest moment cum aleargă, cum se pregătesc. E importantă pregătirea şi, din acest punct de vedere, sunt mulţumit”, a declarat Manea.

Gloria Bistriţa şi Gaz Metan Mediaş s-au întâlnit şi iarna trecută în Antalya, atunci fiind 3-0 pentru echipa pregătită de Nicolae Manea.

Celelalte amicale ale Gloriei în Antalya: 7-1 cu FC Widnau (liga regională din Elveţia, goluri Cafasso, V. Năstase, R. Stan, Rogozan-2, D. Stan-2), 1-1 cu FC Okjetpes (nou-promovată în prima ligă din Kazahstan, gol Cafasso), 2-4 cu Metalurg Zaporoje (liderul ligii secunde din Ucraina, goluri Anton şi Curtuiuş).