Gloria – Oţelul 2-1. Manea: Victoria curajului. Grigoraş: Suntem nişte cretini!

Puţinii spectatori care au îndurat frigul şi ninsoarea pe stadion au asistat la primul succes al echipei bistriţene în acest an, 2-1 după ce Oţelul Galaţi a condus cu 1-0, şi a treia în întreg sezonul. Nicolae Manea a remarcat atitudinea jucătorilor săi, în timp ce antrenorul oaspeţilor, Petre Grigoraş, s-a simţit umilit: ”O înfrângere ruşinoasă”. (FOTO)

Teren aproape alb, temperaturi cu minus, spectatori răzleţi şi înfriguraţi. În aceste condiţii de iarnă, în plină primăvară, s-a disputat vineri 15 martie, la o oră de Champions League nu de Liga I, meciul dintre Gloria Bistriţa şi Oţelul Galaţi, contând pentru etapa a 23-a.

Ce s-a întâmplat în prima parte, adică mai nimic (o singură ocazie mai de Doamne ajută a Gloriei, ratată de Cătălin Bucur), i-a făcut probabil şi pe cei mai pătimaşi suporteri să regrete că au luat calea stadionului.

Lucrurile s-au schimbat însă în repriza a doua. Primii care s-au dezmorţit au fost gălăţenii. Ei au deschis scorul în minutul 52 prin Gabriel Paraschiv, care reluat imparabil cu capul din 11 metri, după o centrare a lui Iorga. Gloria s-a scuturat de ţurţuri şi a întors soarta partidei în patru minute. În minutul 64, Răzvan Radu a trimis la colţul scurt, portarul Grahovac nu a reuşit să reţină balonul, care s-a scurs în plasă. Golul victoriei a fost reuşit de Marius Feher în minutul 68. Gafeurul Grahovac a respins în faţă un şut de la distanţă al lui Enescu, Antonache i-a trimis în opt metri lui Feher şi acesta nu l-a iertat pe goalkeeperul bosniac. Oamenii de zăpadă din tribune s-au înviorat şi ei: ”Bis-tri-ţa! Bis-tri-ţa!”.

Gloria a trăit periculos până la final. Oţelul a creat de câteva ori pericol, dar apărarea a fost pe fază, iar ”alb-albaştrii” îşi puteau mări avantajul la o acţiune frumoasă a lui Antonache, finalizată cu un şut în blocaj al lui Curtuiuş.

Deşi a obţinut trei puncte, totalul fiind acum de 17, echipa bistriţeană a rămas pe ultimul loc pentru că şi CS Turnu Severin a câştigat în această rundă. În 2013, Gloria este neînvinsă  de trei etape (0-0 cu Ceahlăul, 1-1 la Vaslui, 2-1 cu Oţelul).

Gloria Bistriţa: Oghinciuc – Ţârcă, Ad. Iordache (Berceanu 36), Hlinca, Kanon (Trestenicu 69) – Enescu, Feher – R. Radu, C. Bucur (Curtuiuş 54), M. Chiţu – Antonache. Antrenor Nicolae Manea

Oţelul Galaţi: Grahovac – Cojoc, Sârghi, Benga, Ljubinkovici – Iorga, Giurgiu, Neagu – Marquinhos (Vancea 85), Didi (G. Paraschiv 46), Stromajer (Astafei 46). Antrenor Petre Grigoraş

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. Spectatori: 200. Arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) – Vasile Marinescu (Bucureşti), Marius Nicoară (Băile Herculane) – Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca). Observatori: Paul Cazan (Bucureşti), Laszlo Sajtos (Sibiu)

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”Prima victorie din acest an, una muncită şi meritată, mai ales că am revenit de la 0-1. Le-am spus băieţilor înainte de meci că după jocul bun de la Vaslui nu avem voie să dăm o replică mai slabă. Oţelul e în fond campioana de acum doi ani, are 6-7 jucători care au câştigat atunci campionatul. Mă bucur că jucătorii nu s-au împăcat cu ideea înfrângerii, au prins şi curaj după ce am egalat. Jucătorii au dat totul. Chiar dacă nu reuşim să ne salvăm, pregătim o echipă pentru la anul, să repromovăm, dar până atunci din orice meci trebuie să luăm tot ce putem. Este şi o victorie de moral, jucătorii pot prinde şi mai mult curaj. Până la sfârşitul campionatului trebuie să tragem pentru fiecare punct. Au plecat 15 jucători şi au venit mulţi necunoscuţi, dar mă bucur pentru ei că au înţeles că Liga I este cu totul altceva. Au reuşit prin dăruire mai mare şi prin disponibilitate la efort să ţină piept unor echipe ca Oţelul, care a luat campionatul acum doi ani. E meritul lor că nu au cedat şi că au jucat fotbal. Am redus fondul salarial la 25.000 de euro lunar. Avem sprijinul autorităţilor şi sper din tot sufletul să reuşim. Nu mai sunt contracte ca altădată, sunt contracte accesibile pe care le putem satisface. Dacă mai câştigam şi la Vaslui, aveam 19 puncte. Asta e, se întâmplă”.

Jean Pădureanu (preşedinte de onoare Gloria Bistriţa): ”A fost un meci cu multă încărcătură. Noi suntem într-o situaţie grea, ei veneau după două rezultate bune. Am reuşit să întoarcem rezultatul şi să câştigăm”

Petre Grigoraş (antrenor Oţelul Galaţi): ”Suntem nişte cretini că am pierdut această partidă pe care am controlat-o la un moment dat. Numai noi puteam să fim atât de proşti şi de cretini. Am deschis scorul, jocul curgea în favoarea noastră, dar au apărut nişte greşeli şi în patru minute s-a dărâmat tot castelul nostru. Nu am reuşit să scoatem nici măcar un punct, chiar dacă după aceea am avut ocazii de a egala. Fotbalul se joacă pe goluri şi sunt de apreciat jucătorii Gloriei, care au crezut în şansa lor până în ultima clipă. Până la urmă nu joacă numele, ci nişte fotbalişti care chiar dacă au condiţii financiare precare şi-au apărat şansele şi merită felicitaţi. E supărător, deranjant, o contraperformanţă, una dintre cele mai ruşinoase înfrângeri. Urmează Steaua, de departe cea mai bună echipă din ţară, şi dacă ne prezentăm ca acum s-ar putea să suferim o înfrângere care să ne afecteze şi mai mult, să fie scorul campionatului”

Narcis Răducan (director general Oţelul Galaţi): ”Cred că era un meci pe care n-aveam voie să-l pierdem. La 1-0 am arătat momente de amatorism. Ne-a lipsit concentrarea şi acum nu ne mai rămâne decât să plângem după puncte. Au fost 10-15 minute în care am tratat fără respect jocul şi jocul ne-a pedepsit”

Celelalte partide din etapa a 23-a a Ligii I: CS Turnu Severin – Gaz Metan Mediaş 2-0, Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 0-2, Pandurii Târgu Jiu – CSMS Iaşi 3-1, Petrolul Ploieşti – Dinamo Bucureşti 2-1, Viitorul Constanţa – Ceahlăul Piatra Neamţ 2-2, Steaua Bucureşti – FC Vaslui 1-0, FC Braşov – Universitatea Cluj 0-0, CFR Cluj – Rapid Bucureşti 0-0.

Click pentru clasamentul Ligii I!

Campionatul se întrerupe două săptămâni, echipa naţională a României urmând să joace în preliminariile CM 2014 cu Ungaria (22 martie, Budapesta) şi Olanda (26 martie, Amsterdam). În etapa viitoare, a 24-a, Gloria Bistriţa întâlneşte în deplasare formaţia CSMS Iaşi – luni 1 aprilie, ora 19.00, în direct la Digi Sport.

Puteţi vedea imagini de la meci şi pe pagina de Facebook a clubului Oţelul.

DSC_0060 DSC_0063 DSC_0067 DSC_0070 DSC_0073 DSC_0079 DSC_0083 DSC_0093 DSC_0094 DSC_0105 DSC_0087 DSC_0074