Sport

FC Vaslui – Gloria Bistriţa 1-1. Manea: Cadoul de ziua mea putea fi şi mai frumos (FOTO)

Echipa bistriţeană a fost la un pas să producă o mare surpriză la Vaslui, în etapa a 22-a a Ligii I, însă a fost egalată în al patrulea minut al prelungirilor dintr-un penalty inventat de arbitru şi transformat de Sânmărtean. Nicolae Manea, care a împlinit în ziua meciului 59 de ani, a declarat că rezultatul este nedrept.

În epilogul rundei cu nr. 22 din Liga I, Gloria Bistriţa a jucat luni 11 martie în deplasare cu FC Vaslui, vicecampioana de anul trecut. Tabela s-a modificat rapid, iar cea care a deschis scorul a fost, surprinzător, Gloria. În minutul 2, Chiţu a executat o lovitură de colţ iar Cătălin Bucur s-a înălţat în marginea careului mic şi a trimis cu capul în plasă, înscriind primul său gol în Liga I. ”Alb-albaştrii” îşi puteau mări avantajul în două rânduri, însă în minutul 25 Răzvan Radu a finalizat dezamăgitor după un contraatac rapid, iar în minutul 29 Straton a respins salvator şutul lui Antonache. Gazdele au irosit şansa egalării în minutele 4 şi 44, dar Temwanjera şi Buhăescu au ratat incredibil din câţiva metri. La pauză, rezultat neaşteptat: 1-0 pentru Gloria.

Vasluienii au atacat cu disperare în partea a doua, forţând măcar un rezultat de egalitate, însă fără luciditate. Spre finalul partidei, antrenorul Viorel Hizo şi-a pierdut cumpătul şi a fost trimis în tribună de arbitru. În al patrulea minut al prelungirilor, centralul a acordat eronat o lovitură de la 11 metri pentru FC Vaslui, la o cădere teatrală în careu a lui Milanov. Lucian Sânmărtean a executat perfect penalty-ul şi, în loc de o mare surpriză, s-a terminat 1-1.

Gazdele au reclamat în timpul regulamentar de joc trei lovituri de la 11 metri, neacordate însă de arbitrul Bârsan. Gloria Bistriţa, pentru care au mai debutat doi jucători: senegalezul de 18 ani Fooye Mor Pouye şi argentinianul Walter Silvestre Cubilla (24 de ani), a acumulat 14 puncte şi rămâne pe ultimul loc în clasament.

FC Vaslui: Straton – Milanov, Varela, Celeban, Charalambous – Caue, Jumisse (Antal 30) – Nedzipi (Buhăescu 41), N. Stanciu (S. Popovici 63), L. Sânmărtean – Temwanjera. Antrenor Viorel Hizo

Gloria Bistriţa: Oghinciuc – Țârcă, Ad. Iordache, Hlinca, Trestenicu – Enescu (Cubilla 89), Feher – R. Radu, C. Bucur (Pouye 70), M. Chiţu – Antonache (Curtuiuş 53). Antrenor Nicolae Manea

Stadion: ”Municipal” – Vaslui. Arbitri: Marcel Bârsan (Bucureşti) – Octavian Şovre (Oradea), Miclos Nagy (Cluj-Napoca) – Andrei Chivulete (Bucureşti). Observatori: Bogdan Niculae, Nicolae Marodin (ambii Bucureşti)

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”Le mulţumesc băieţilor pentru joc, au dat o replică pe măsură unei echipe în care s-a investit foarte mult. Mi-au făcut un cadou de ziua mea, care putea fi şi mai frumos. Au avut curaj, încredere, este un rezultat nemeritat, trebuia să câştigăm. Poate mă înşel, dar eu zic că n-a fost penalty. Banca Vasluiului a făcut o anumită presiune. Nu s-au gândit că o echipă de copii le poate ţine piept, aici au pierdut echipe mari. Am avut trei situaţii singuri cu portarul, dacă mai marcam o dată eram câştigători. Suntem o echipă mică, încercăm să dăm o replică bună meci de meci. Vasluiul nu s-a aşteptat la asta. E greu să ne salvăm de la retrogradare, şi dacă învingeam aici era la fel de greu. Oricum, multe echipe vor avea probleme cu noi”

Cătălin Bucur (mijlocaş Gloria Bistriţa): ”Am scăpat o victorie mare, păcat că am fost egalaţi în final. Poate şi ei ne-au luat un pic de sus, cu puţin noroc puteam câştiga toate punctele. Nu cred că a fost penalty la faza din care ne-au egalat, am pierdut două puncte. Motivaţia noastră este de a juca fotbal, de a ne vinde cât mai scump pielea. Trăim cu speranţa că va fi mai bine”

Celelalte meciuri din etapa a 22-a a Ligii I: Gaz Metan Mediaş – Viitorul Constanţa 4-1, CSMS Iaşi – CFR Cluj 1-1, Astra Giurgiu – FC Braşov 3-0, Rapid Bucureşti – Petrolul Ploieşti 0-0, Oţelul Galaţi – Pandurii Târgu Jiu 1-0, Ceahlăul Piatra Neamţ – Steaua Bucureşti 3-4, Universitatea Cluj – CS Turnu Severin 1-0, Dinamo Bucureşti – Concordia Chiajna 2-0.