Gloria, păcălită de 1 aprilie. Manea: ”Ce rost mai are să fiu nervos? Ghinion!”

Echipa bistriţeană a pierdut la Iaşi, scor 1-2, deşi a evoluat la un moment dat în 11 contra 9, şi rămâne pe ultima poziţie în clasament. Gloria a marcat pentru a 900-a oară în Liga I. Antrenorul Nicolae Manea a declarat că lipsa de experienţă a jucătorilor săi şi-a spus cuvântul şi că nici nu se gândea la o eventuală înfrângere. (FOTO)

Gloria Bistriţa a jucat luni 1 aprilie, la Iaşi, în compania celor de la CS Municipal Studenţesc, într-un adevărat derby al durerii contând pentru etapa a 24-a a Ligii I.

Gloria putea deschide scorul în minutul 21, dar Antonache a luftat în faţa porţii şi a irosit cea mai mare ocazie a primei reprize. Dominarea gazdelor s-a concretizat în minutul 41, când Adrian Pătulea a primit o pasă perfectă de la Mitici, l-a învins pe Dolha cu un şut din 14 metri şi a stabilit scorul pauzei, 1-0.

Formaţia bistriţeană a egalat în minutul 59 în urma unui penalty obţinut de Cătălin Bucur şi transformat cu precizie de Răzvan Radu, care a înscris al 900-lea gol al Gloriei în primul eşalon. CSMS Iaşi a rămas în zece oameni după faza respectivă, Tincu fiind eliminat. În inferioritate numerică, ieşenii au preluat din nou conducerea în minutul 70. Abia intrat în teren, Marius Onofraş a împins în plasă din câţiva metri un balon respins de Dolha după o lovitură de cap a lui Pătulea. În minutul 83 Țigănaşu a văzut şi el cartonaşul roşu pentru un atac violent asupra lui Pouye. Cu doi oameni în plus, ”alb-albaştrii” au căutat cu disperare golul egalizator. Acesta însă nu a mai venit şi CSMS Iaşi a obţinut o victorie dramatică, scor final 2-1.

Înaintea partidei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Vasile Ianul, fost jucător al ambelor echipe şi preşedinte al clubului ieşean, decedat în 20 martie.

Pentru Gloria, în continuare ”lanterna roşie” a clasamentului cu 17 puncte (la 7 puncte de primul loc neretrogradabil), urmează o serie de foc: Rapid, Petrolul, CFR Cluj, Pandurii, Dinamo, Steaua.

CSMS Iaşi: Irimia – Mihălăchioaie (A. Creţu 61), Tincu, Avrămia, Mitrea – Milea, Mitici – Moutinho (Straton 72), Cl. Ionescu (Onofraş 69), Țigănaşu – Pătulea. Antrenor Liviu Ciobotariu

Gloria Bistriţa: Dolha – Țârcă, Hlinca, Kanon, Trestenicu (B. Oprea 81) – Enescu, Pouye – R. Radu, C. Bucur (Sighiartău 65), M. Chiţu – Antonache (Curtuiuş 46). Antrenor Nicolae Manea

Stadion: ”Emil Alexandrescu” – Iaşi. Spectatori: 2.500. Arbitri: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) – Daniel Hulubei (Vaslui), Ioan Ciocănea (Sibiu) – Ionel Ivan (Brăila). Observatori: Ion Craiu, Gheorghe Moise (ambii Bucureşti)

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”Pentru mine nu a fost un joc special, le-am şi cerut băieţilor să nu fie timoraţi pentru că întâlnim o echipă aflată tot în zona retrogradării ca şi noi. După ce am egalat, cu un om în plus, am primit golul doi pe o gafă în defensiva noastră. Pe urmă, cu doi jucători în plus, ne-am precipitat şi nu am mai reuşit să punem în pericol poarta Iaşiului. Îmi pare rău pentru jucători, au muncit foarte mult, dar lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul. Am vrut să câştig acest meci şi am făcut tot posibilul pentru asta, nici nu mă gândeam că putem pierde. O lipsă de marcaj a făcut ca gazdele să marcheze al doilea gol. Jucătorii noştri nu au experienţă. Meritam cel puţin un egal, cei de la Iaşi nu au fost cu nimic mai buni decât noi. Am ţipat destul la ei, ce rost mai are să fiu nervos? Păcat. Nu sunt supărat pe ei. E o echipă tânără care evoluează cu mult entuziasm. Dacă marcam primii prin Antonache, altfel stăteau lucrurile. Am introdus pe parcurs trei vârfuri, Curtuiuş, Sighiartău, Oprea. Iaşiul s-a agăţat de orice minge, a fragmentat jocul. Măcar un punct ne-ar fi dat speranţe pentru salvarea de la retrogradare. Am fost foarte aproape de un rezultat bun. Ghinion! Vom juca cu dăruire orice meci. N-avem jucători de superclasă, ci o echipă de copii. Noi ne agăţăm de orice joc, de orice rezultat şi în faţa oricărei echipe. Suntem conştienţi că din toate echipele din Liga I avem cele mai mici şanse de a ne salva, dar o să vedeţi că Bistriţa va mai lua puncte în acest campionat. E clar că situaţia de la noi nu este extraordinară atâta timp cât clubul este în insolvenţă, dar suntem cu plăţile la zi şi din câte ştiu eu nu sunt probleme cu luarea licenţei”

Liviu Ciobotariu (antrenor CSMS Iaşi): ”Este prima victorie pentru noi din acest an, ce-i drept, scoasă cu forcepsul. Îmi felicit echipa pentru efortul depus şi pentru determinarea de care a dat dovadă mai ales în ultimele minute, când am jucat în nouă oameni. Chiar dacă nu am făcut un joc strălucit, este o victorie care ne menţine în lupta pentru supravieţuire. Miza foarte mare a meciului şi-a spus cuvântul. Dacă nu am fi câştigat, nu ne afundam mai mult, dar pierdeam la capitolul moral. Încă două jocuri ca astea şi eu sunt terminat ca om, dar mai multe nu vreau să spun despre arbitraj”

Celelalte meciuri din etapa a 24-a a Ligii I: Universitatea Cluj – Concordia Chiajna 1-0, Gaz Metan Mediaş – FC Braşov 0-0, Rapid Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu 2-0, Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Turnu Severin 1-0, Petrolul Ploieşti – CFR Cluj 1-1, Dinamo Bucureşti – Astra Giurgiu 1-0, FC Vaslui – Viitorul Constanţa 3-2, Oţelul Galaţi – Steaua Bucureşti 1-1.