Gloria pierde cu Storhamar la fel ca în finala din mai, la două goluri

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a pierdut în Norvegia cu Storhamar Handball Elite, în etapa a 6-a din EHF Champions League la handbal feminin.

Storhamar s-a impus cu 25-23 (13-11) și ocupă locul 5, în timp ce Gloria, care a suferit a cincea înfrângere consecutivă în Grupa A, e pe poziția a 7-a, penultima.

Gazdele au condus și la cinci goluri diferență (18-13), însă Gloria s-a apropiat în câteva rânduri, inclusiv pe final, la un singur gol.

Cele două cluburi se mai întâlniseră în finala EHF European League din 12 mai, de la Graz, câștigată atunci de Storhamar tot la două goluri diferență (29-27).

Pentru echipa bistrițeană, pregătită de Florentin Pera, au marcat: Danila Delgado – 6, Seynabou Rodriguez – 4, Bianca Bazaliu – 3, Tamires de Araujo – 3, Asuka Fujita – 2, Natalia Nosek – 2, Nicoleta Dincă – 1, Gnonsiane Niombla – 1, Valeria Kirdiașeva – 1. Intervențiile portarilor: Renata de Arruda – 11/31 (35,48%), Ivana Kapitanovici – 1/6 (16,67%).

”A fost un meci bun. Ne așteptam să fie dificil, în ultima perioadă Storhamar a făcut jocuri bune. Echipa noastră a jucat bine, a fost unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre în Champions League. Sunt mândru de jucătoare că nu au renunțat. În a doua repriză Storhamar a avut cinci goluri în față, însă am revenit în joc și am luptat până la final. Am avut o șansă mare să scoatem măcar un punct, dar problema noastră a fost în situațiile de unu la unu cu portarul, am ratat prea mult în repriza a doua, cred că de zece ori din șase metri. Aici s-a făcut diferența. Portarul lui Storhamar a fost în mare formă. Cu mai multă concentrare în aceste situații clare cred că rezultatul final putea fi altul”, a declarat Florentin Pera.

”Știam că va fi foarte greu, dar sunt mândră de echipa noastră. În opinia mea, am jucat foarte bine în apărare, însă din păcate am ratat foarte multe ocazii de gol în repriza a doua, am avut multe situații favorabile să egalăm și să preluăm conducerea”, a spus Seynabou Rodriguez.

Au punctat pentru Storhamar (antrenor Kenneth Gabrielsen): Anniken Obaidli – 8, Mathilde Toft – 5, Line Ellertsen – 4, Tina Abdula – 2, Mia Svele – 2, Ane Hogseth – 1, Olivia Lofqvist – 1, Kjerstin Solaas – 1, Oda Mastad – 1. Intervențiile portarilor: Eli Raasok – 19/40 (47,50%), June Krogh – 0/1.

”Meci greu, am jucat bine în atac dar cred că puteam înscrie mai multe goluri pe contre, am avut șanse pe care nu le-am concretizat. Sunt bucuros pentru această victorie, am câștigat două puncte foarte importante”, a afirmat Kenneth Gabrielsen.

”Trecem printr-o perioadă bună, am obținut o nouă victorie. A fost un joc foarte greu, Gloria a evoluat foarte bine în apărare și am avut momente dificile în repriza a doua, dar am reușit să gestionăm situațiile și să câștigăm”, a spus Eli Raasok.

Arbitri: Gianna Stella Merisi și Andrea Alejandra Pepe, din Italia.

În etapa viitoare, a 7-a, Gloria va juca acasă cu Nykobing Falster Handbold, sâmbătă 9 noiembrie de la ora 17.00.

Celelalte jocuri din runda 6: FTC-Rail Cargo Hungaria – Krim Mercator Ljubljana 28-26, Podravka Vegeta Koprivnica – Nykobing Falster Handbold 27-27, CSM București – Metz Handball 31-32.

Primele două clasate în cele două grupe, A și B, avansează direct în sferturile de finală, în timp ce echipele de pe pozițiile 3-6 din fiecare grupă merg în play-off (dublă manșă A6 vs B3, B6 vs A3, A5 vs B4 și B5 vs A4, iar învingătoarele se califică în sferturi). Aici rezultatele din grupe.