Gloria Progresul Bistriţa – Industria Galda 1-1. Băbuţan: ”Ne bucurăm că existăm!” (FOTO)

FC Gloria Progresul a remizat pe teren propriu cu Industria Galda, scor 1-1 în etapa a 18-a a Ligii a III-a, şi a coborât pe locul 10 în Seria 5. Echipa bistriţeană a înregistrat al treilea egal consecutiv, rămânând fără victorie în retur. ”Orice meci pe care îl jucăm este o mare realizare”, spune Aurelian Băbuţan.

1 gloria - galda 2 gloria - galda 3 gloria - galda 4 gloria - galda

Gloria Progresul a înregistrat al treilea rezultat de egalitate consecutiv, 1-1 cu Industria Galda, rezultatul final fiind stabilit în primele 15 minute. Florin Fizeşan a deschis scorul pentru formaţia bistriţeană în minutul 4, oaspeţii egalând în minutul 15 prin Alin Câmpean.

Antrenorul Valer Săsărman a trimis în teren următoarea echipă: R. Pop – Dobrea, Homei, Fizeşan, Sâplăcan – Fl. Alexandru, Rogozan, Ceuşan, Coţi – Akari, Sighiartău. Au mai jucat: Hordoan, Țigorean.

În urma acestui rezultat, Gloria Progresul a coborât pe poziţia a 10-a în clasamentul Seriei 5 din Liga a III-a, cu 21 de puncte (golaveraj 21-23).

”Am început bine şi am dat gol repede, însă am făcut o greşeală colectivă în urma căreia am fost egalaţi. Cu şapte juniori în teren nu puteam mai mult de atât. Pot să îi felicit pe cei tineri, jucători născuţi în 1997-1998, practic am fost o echipă de juniori. Îmi pare rău că n-am luat cele trei puncte, dar drumul este lung. Încet şi cu răbdare, dacă va exista răbdare, vom reuşi să creştem aceşti copii care au dat maxim din ce au putut. Ghinionul ni-l mai facem şi noi, dacă nu exista acea greşeală colectivă – şi mai dureros este că au făcut-o jucătorii cu mai mare experienţă, dar nu aş vrea să scot ţap ispăşitor pe cineva – era altceva. Mă bucur că am văzut inclusiv copii debutând pentru Gloria Progresul. Fotbalul a continuat şi după Hagi, fotbalul la Bistriţa va continua şi fără cei care au plecat. Cu cei care au lipsit acum, suspendaţi sau accidentaţi, plus cei care au plecat, deci cu toţi cei cu care am început returul, cu siguranţă rezultatul era altul. Dar ne bucurăm că existăm, ne bucurăm că evoluăm şi pentru noi orice meci pe care îl jucăm este o mare realizare”, a declarat directorul sportiv al Gloriei Progresul, Aurelian Băbuţan.

5 gloria - galda 6 gloria - galda 7 gloria - galda 8 valer sasarman 4 apr 15

Partida disputată pe Stadionul ”Jean Pădureanu” din Bistriţa a fost condusă la centru de arbitrul Kovacs Szabolcs (Carei), ajutat de asistenţii Ionuţ Sava (Baia Mare) şi Sergiu Neichi (Satu Mare). Observatori: Daniel Cioloboc (Târgu Mureş), Nicolae Botezatu (Piatra Neamţ).

Celelalte meciuri din etapa a 18-a a Ligii a III-a, Seria 5: FC Zalău – CS Oşorhei 3-0, Metalurgistul Cugir – FCM Baia Mare 0-3, Sănătatea Cluj – CS Iernut 5-4, Avântul Reghin – Arieşul Turda 0-1, Unirea Dej – Unirea Jucu 1-2, CSC Sânmartin – CSM Sighetu Marmaţiei 1-2.