În grafic: Gloria trece de Lublin și urcă pe locul 2. Bătălia decisivă se dă la Erd

(FOTO) Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat fără probleme, la pas, meciul de acasă cu MKS Lublin din Polonia, în penultima etapă din Grupa C a Cupei EHF, și rămâne neînvinsă pe teren propriu.

În majoritatea timpului, fetele antrenate de Horațiu Pașca au oferit publicului fierbinte din Sala Polivalentă un adevărat galop de sănătate, cu avantaj și de zece goluri pe tabelă. Gloria s-a impus fără emoții, scor 26-20, după ce la pauză a fost 17-9. În ultima parte, Horațiu Pașca a introdus în teren ”linia a doua”.

La prima participare în cupele europene, echipa bistrițeană a depășit toate așteptările și a ajuns să lupte în ultimul meci din grupă pentru calificarea în sferturi. Victoria cu Lublin, ieșită din cursă, urcă Gloria pe locul 2, cu un punct peste Erd, și îi dă șansa de a accede în faza următoare chiar și cu o remiză în Ungaria, peste o săptămână. Odense și-a asigurat primul loc și implicit prezența în sferturi.

Până la disputa crucială de la Erd, Gloria va juca la Bistrița cu Rapid București, în etapa a 15-a a Ligii Florilor (miercuri 5 februarie, ora 17.00).

Au adus un succes confortabil: Natallia Vasileuskaya – 5 goluri, Laura Pristăvița – 4, Valentina Ardean Elisei – 4, Daniela Rațiu – 3, Andreea Tetean – 3, Magdalena Paraschiv – 2, Nicoleta Dincă – 2, Bianca Zegrean – 2, Teodora Bloj – 1. Darly Zoqbi de Paula a avut în poartă 25 de intervenții reușite din 43 (58%), fiind desemnată jucătoarea meciului.

Pentru MKS Lublin au marcat: Dagmara Nocun – 6, Karolina Kochaniak – 6, Sylwia Matuszczyk – 3, Joanna Szarawaga – 2, Dominika Wieckowska – 2, Aleksandra Olek – 1.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Lituania, formată din Gytis Sniurevicius și Andrius Grigalionis. Observator: Shqipe Bajcinca Brestovci (Kosovo).

Aici desfășurarea partidei în format live text, statistici, raport de meci.

Aici video cu meciul integral.

În celălalt joc din grupă, Odense Handbold (Danemarca) – Erd HC (Ungaria) 31-24.

Clasament:

În prima etapă a Grupei C, Gloria a remizat la Lublin, 22-22, în timp ce Odense a învins la Erd cu 28-27. În etapa a 2-a, Gloria – Erd 25-25 și Odense – Lublin 35-18. În etapa cu nr. 3, Erd a trecut de Lublin cu 29-24, iar Odense de Gloria cu 25-19. În etapa a 4-a, Gloria a învins Odense cu 25-23, iar Erd la Lublin cu 29-23. În etapa a 5-a, Odense – Erd 31-24 și Gloria – Lublin 26-20.