Sport

La un pas de fericire: Gloria Bistriţa – Gaz Metan Mediaş 1-1 (FOTO)

Echipa bistriţeană a scăpat printre degete primul succes după revenirea în Liga I. A condus cu 1-0 în meciul cu Gaz Metan Mediaş din etapa a 3-a, dar s-a văzut egalată pe final. Antrenorul Nicolae Manea a declarat că golul oaspeţilor a venit după un ofsaid mare, iar greşeala de arbitraj a ruinat munca jucătorilor săi.

Gloria Bistriţa a jucat vineri seară, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaş, în prologul etapei a 3-a a primei ligi. 0-1, atât era raportul punctelor câştigate de cele două formaţii până la meciul direct.

Revenirea lui Emilian Dolha între buturile Gloriei după 13 ani n-a fost cu noroc, chiar dacă portarul de 32 de ani a arătat că are valoare şi a dat siguranţă echipei bistriţene, care a fost aproape de prima sa victorie după revenirea în Liga I.

În prima repriză, Gaz Metan s-a apărat avansat, cu fundaşii aproape de centrul terenului, şi a făcut presing, astfel că ocaziile nu prea au apărut la poarta oaspeţilor. Prima şansă a avut-o Gaz Metan în minutul 12, când Akaki a trimis puţin peste. În minutul 19 medieşenii au cerut penalti după ce Vasilache şi Bud au căzut în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. În minutele 26 şi 27 au fost câteva momente fierbinţi în careul Mediaşului, care a scăpat însă cu bine. Finalul de repriză a aparţinut Gloriei, însă a lipsit golul şi la pauză a fost 0-0.

Marcos Moraes, cu un şut puţin pe lângă poartă, a anticipat deschiderea scorului, care s-a produs în minutul 51, când Cornel Predescu (foto sus) a trimis sub bară după o pasă primită de la Curtuiuş. Gloria a ridicat piciorul de pe acceleraţie şi a permis adversarului să atace, Florin Dan trecând pe lângă egalare în minutul 56. Se putea face 2-0, dar torpila lansată de Anton a zguduit bara transversală în minutul 59, iar în minutul 73 oaspeţii au scos de pe linia porţii la reluarea lui Moraes.

Ca şi în etapa precedentă la Cluj, Gloria a primit gol în minutul 80. Ciprian Petre a centrat în faţa porţii şi Dan Roman, fost component al echipei bistriţene acum câţiva ani, a scuturat plasa pentru 1-1. Care avea să fie şi rezultatul final, în ciuda eforturilor disperate ale Gloriei. Trei etape, un singur punct, acesta este bilanţul la zi. La final, oficialii Gloriei au reclamat cu vehemenţă o poziţie de ofsaid la faza golului egalizator.

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, V. Năstase (D. Stan 73), Kanon, Cafasso – Anton, Romario – Ayza, Predescu (Fl. Bratu 77), M. Moraes – Curtuiuş. Antrenor Nicolae Manea

Gaz Metan Mediaş: Buchta – Frăsinescu, Akaki, Markovici, Vukadinovici – Todea (Tahar 38), Fl. Dan – Vasilache (Sg. Buş 46), Astafei, C. Petre – Bud (D. Roman 68). Antrenor Cristian Pustai

Stadion: ”Municipal Gloria” – Bistriţa. Spectatori: 2.000. Arbitri: Cătălin Busşi (Rm. Vâlcea) – Dorin Mudura (Oradea), Gabriel Bârjac (Zalău) – Teodora Albon (Cluj-Napoca). Observatori: Dumitru Marcu (Bucureşti), Ioan Toma (Piatra Neamţ).

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”Nu pot fi mulţumit, am controlat jocul, am evoluat mai bine decât adversarul. E adevărat că după gol am avut o cădere, dar ne puteam desprinde la bara lui Anton. Am primit gol pe o neatenţie, dar vă spun cu certitudine că golul lor a fost din ofsaid mare, dar nu mai putem schimba nimic. Este un egal nemeritat, acum avem un punct în loc de zero. Jocul nostru a crescut de la meci la meci, să sperăm că norocul îşi va întoarce faţa şi spre noi la următoarele meciuri. Trebuia să câştigăm cu Mediaş, dar te mai pedepseşte jocul, te mai pedepsesc şi alţii. Dolha este un portar cu mare experienţă, ştie să îşi mobilizeze colegii, ordonează apărarea, este un mare câştig. Predescu e un jucător valoros, la fiecare joc are execuţii frumoase şi marchează. Aş fi dorit o victorie, mai ales că jocul nostru n-a fost deloc rău. Nu am ce să le reproşez băieţilor, au muncit, şi fără bani. Sunt restanţe financiare mari, chiar şi de doi ani. Am intrat în Liga I pe burta goală, pe burta goală jucăm şi meciurile astea, de unde prime. Mă gândesc foarte serios dacă să mai rămân sau nu, nu ştiu ce să le mai spun jucătorilor. Sunt mâhnit pentru ei că nu am câştigat, vine şi un arbitru şi le strică munca. Am adus şi bani de acasă, şi am adus destui, nu ştiu cum îi voi recupera. Nu m-am îmbogăţit la Gloria, nu am luat niciun leu de când sunt aici, dar am şi eu limitele mele. Jucătorii întreabă mereu: când vin banii, nea Nae? Nu poate merge aşa la nesfârşit, nici mie nu îmi convine să mă compromit”

Cornel Predescu (mijlocaş Gloria Bistriţa): ”Mă bucur că am reuşit să marchez, dar era mai important să câştigăm. Am făcut un joc bun, însă ne-a lipsit şansa. Din câte am înţeles, Mediaşul a egalat din ofsaid. Sperăm să se rezolve problemele financiare, eu încerc să îmi fac datoria. E o onoare pentru noi să evoluăm în Liga I, sperăm să vină şi banii”

Cristian Pustai (antrenor Gaz Metan Mediaş): ”A fost un meci destul de echilibrat, între două echipe care se cunosc foarte bine. Cred că rezultatul este echitabil, nu am cedat după ce am luat gol, am venit peste adversar şi am reuşit să plecăm neînvinşi. Am auzit că s-a reclamat ofsaid la golul nostru, dar a fost o fază rapidă, o schemă, jucătorii s-au mişcat în viteză, mi-e greu să cred că a fost ofsaid”

Dan Roman (atacant Gaz Metan Mediaş): ”O partidă de uzură, disputată pe o căldură foarte mare. Eu zic că este un rezultat echitabil, mă bucur că am înscris şi nu am pierdut la Bistriţa. Nu ne-am temut după ce am primit gol, am luptat să revenim. Nu ştiu dacă a fost ofsaid sau nu, din moment ce golul a fost validat de arbitru, nu mai contează”

Celelalte întâlniri din etapa a 3-a a Ligii I: Pandurii Târgu Jiu – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-1, CS Turnu Severin – Concordia Chiajna 0-1, Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi 2-1, CFR Cluj – FC Vaslui 3-0, Viitorul Constanţa – Astra Ploieşti 0-0, Steaua Bucureşti – Universitatea Cluj 5-1, Rapid Bucureşti – CSMS Iaşi 1-0, FC Braşov – Dinamo Bucureşti 2-2.

Gloria este pe locul 15, înaintea formaţiilor Ceahlăul Piatra Neamţ, CS Turnu Severin şi CSMS Iaşi.

În etapa următoare, a 4-a, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu Ceahlăul Piatra Neamţ, luni 13 august, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport).

Pe pagina noastră de facebook puteţi vedea o galerie foto de la partida Gloria Bistriţa – Gaz Metan Mediaş!