O pălărie şi doi preşedinţi

Preşedintele Gloriei Bistriţa, Jean Pădureanu, şi conducătorul grupării Gaz Metan Mediaş, Ioan Horoba, au împărţit aceeaşi pălărie, proprietatea ”Lordului”, înainte de jocul dintre echipele lor, disputat în etapa a 3-a a Ligii I. Horoba pentru amuzament, Pădureanu ca să se apere de razele soarelui.

Înaintea meciului Gloria Bistriţa – Gaz Metan Mediaş, scor 1-1 în etapa a 3-a a Ligii I, conducătorii celor cluburi, Jean Pădureanu şi Ioan Horoba, care au lucrat mulţi ani împreună la gruparea bistriţeană, s-au întreţinut amical pe banca gazdelor.

Pentru că era foarte cald şi soarele îi bătea exact în faţă, Pădureanu a cerut să i se aducă celebra pălărie de paie pe care a purtat-o de multe ori în timpul meciurilor, de-a lungul anilor.

”Lordul” a aşezat-o pe măsuţa din faţa sa, dar înainte să şi-o pună pe cap, Ioan Horoba, amuzat, a vrut să vadă cum îi stă şi lui cu pălărie.

După glumele de rigoare, Pădureanu a luat pălăria la care ţine atât de mult, hotărât să nu o mai cedeze, şi a dat-o jos în a doua repriză, când soarele s-a ascuns.

După ce au împărţit pălăria, Pădureanu şi Horoba şi-au împărţit şi punctele după un meci aprig disputat, în care oaspeţii au solicitat un penalti în prima repriză, iar gazdele au reclamat, pe bună dreptate, ofsaid la faza golului egalizator.