Un motociclist a fost grav rănit sâmbătă seară după ce a fost implicat într-un accident rutier cu un autoturism în fața magazinului Dedeman din Bistrița. Tânărul nu avea permis.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud, motociclistul în vârstă de 29 de ani a fost găsit conștient de către echipajele medicale.
Acesta prezenta multiple leziuni și traumatisme, iar după ce a fost stabilizat de echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD a fost transportat la UPU SMURD Bistrița.
Potrivit martorilor oculari, mașina ieșise din zona unui complex comercial, a virat la stânga, iar motociclistul, care venea cu viteză, a lovit autoturismul din spate.
La locul evenimentului, pe Drumul Sigmirului, au fost alocate pentru intervenție o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, un echipaj de prim ajutor SMURD și echipajul de terapie intensivă mobilă.
”Polițiștii Biroului Rutier Bistrița au intervenit pentru efectuarea cercetărilor ca urmare a producerii unui accident rutier pe Drumul Sigmirului din municipiul Bistrița. Din primele date, un autoturism condus de o femeie de 36 de ani din Bistrița, a intrat în coliziune cu o motocicletă condusă de un bărbat de 29 de ani din Budești. În urma verificărilor, polițiștii au constatat faptul că motociclistul nu posedă permis valabil pentru categoria A.
Accidentul s-a soldat cu rănirea motociclistului, care a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Din cauza stării de sănătate, motociclistul nu a putut fi testat, urmând a i se recolta probe biologice. Polițiștii rutieri continuă cercetările pentru a stabili cauza și împrejurările exacte în care a avut loc accidentul”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.














Va rog corectați propoziția “un autoturism condus de o femeie de 36 de ani din Bistrița, a intrat în coliziune cu o motocicletă condusă de un bărbat de 29 de ani din Budești.”
Din poze se vede faptul că imbecilul ăla s-a urcat pe mașină, adică motocicleta a intrat în coliziune cu autoturismul.
Cam cu ce viteză zbura pe acolo de n-a mai putut opri decât în portbagajul mașinii?
Toto motoristii, scuteriști, trotinetele circula absolut aiurea. Nu respecta reguli. Politia nimic. Ăștia încurcă circulația și produc accidente.
Când am făcut eu școala de șoferi mi s-a spus să nu frânez brusc , pentru ca risc să mă lovește cineva din spate.
Cine știe ce a făcut șoferul mașinii, a frânat tare la trecerea de pietoni, ca să-l lase pe vreun adormit să treacă strada, deși avea timp să treacă înaintea lui .
Sau a frânat tare când a văzut ca semaforul și-a schimbat culoarea din verde în galben, în loc să accelereze și să treacă pe galben.
Nu frânați ca prostii, ca va lovește vreun prost din spate. Eu frânez întotdeauna ușor, ca să vadă cel din spatele meu ca încetinesc, și să aibă timp să frâneze și el.