Tiroliana care urma să treacă deasupra lacului Colibița pe o distanță de peste un kilometru, testată în urmă cu un an, nu a mai fost inaugurată, ba mai mult investitorul s-a ales și cu un dosar penal urmarea unei plângeri a Gărzii Forestiere Cluj.
”Firma respectivă (care a amenajat tiroliana peste lacul Colibița – n.r.) a cerut un aviz din partea Gărzii Forestiere, nu i-am dat inițial. Și-a modificat solicitarea, i-am dat, dar în realitate, tiroliana a fost amenajată în fond forestier, așa că am făcut plângere penală firmei pentru reducere de fond forestier. Dacă firma respectivă făcea o scoatere din fond forestier, putea să primească aprobare”, a spus Istrate Ștețco, inspectorul șef al Gărzii Forestiere Cluj într-o emisiune la Tele 21 Bistrița.
Firma Miruna Amalia SRL a obținut în martie 2024 acordul de la Direcția Județeană de Mediu (la vremea aceea Agenția Județeană pentru Protecția Mediului -n.r.), completat ulterior în septembrie. De asemenea, Primăria Bistrița Bârgăului a emis un certificat de urbanism, iar Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate a acordat un aviz favorabil, apreciind că proiectul nu afectează habitatele și speciile de interes comunitar. Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa a transmis că nu este necesară realizarea unui studiu de impact asupra corpurilor de apă.
În urma unei plângeri depuse la Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud, a fost constituită o comisie mixtă formată din reprezentanți ai Corpului de Control al Prefectului, Consiliului Județean, Gărzii Forestiere, Inspectoratului Teritorial de Muncă, Agenției pentru Protecția Mediului, Inspectoratului de Poliție Județean, Electrica și Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate, iar comisia a constatat că accesul turiștilor către stânca de pe care se realizează lansarea nu era facil.
Și Electrica Distribuție s-a ales cu o plângere penală
Istrate Ștețco a spus că o altă plângere penală s-a făcut Electrica Distribuție care a amenajat o linie electrică dincolo de lac fără aprobare. ”Instanța a reținut că fapta s-a prescris, dar este ilegal făcută linia fiindcă nu s-a făcut scoatere din fond forestier. Plângerea penală am făcut-o pe numele Electrica Distribuție și a unei firme care a tăiat acolo fără aprobare”.
Toate acestea s-au întâmplat fiindcă zona Colibița se află în mare parte în situl Natura 2000 Cușma (ROSCI0051), o arie protejată de interes european. Din acest motiv, nici măcar doborâturile de vânt din păduri nu au putut fi scoase.
”Doborâturile de vânt au fost undeva în 2007. Fiind o zonă strict protejată, nu se poate interveni deloc. Este nevoie de un aviz din partea custodelui ariei protejate, în cazul de față era Agenția Națională pentru Arii Protejate. Nu au dat niciodată aviz să se recolteze acea cantitate de masă lemnoasă doborâtă de vânt. După foarte multe discuții au aprobat 200 de mc care să se pună în valoare. Au dat avizul, eu le-am dat aviz de derogare, dar mai aveau nevoie de aviz de la Agenția Națională pentru Protecția Mediului care nu l-a dat fiindcă avea un alt amenajament care era în procedură de elaborare. Acel aviz a venit foarte târziu. Între timp, au casat tot ce au primit și a rămas tot lemnul acolo”, a mai spus Istrate Ștețco.
El a explicat că, dacă Ocolul Silvic Josenii Bârgăului va primi undă verde de la Direcția Județeană de Mediu, va putea pune în valoare întreaga cantitate de masă lemnoasă doborâtă de vânt la Colibița, și Garda Forestieră își va da acordul.










La noi nimic nu se poate face ca sunt deranjați boierii de pe malul lacului.
Boierule !
Se poate face !
Dar legal !
Tiroliana NU are nici un aviz. Nici macar de la ISCIR. Ti-ai lasa copilul sa se dea pe ea ?
Am spus sa se facă ilegal?? Normal ca legal. Doar ca la noi și legal tot nu se poate face ca se vede in curțile boierilor de pe mal. Acest lac pana la urma este un lac privat. Dar ce ne îmbucurător este ca boierii nu sunt vesnici pe pământ și degeaba și-au facut averi și vile pe malul lacului ca timpul se scurge. Este foarte nasol sa ai foarte mulți bani, sa ai proprietăți multe chiar și in Franța și sa treacă viața ca le ai pe toate. Nasol
Numai frâna puse de bogătașii care au ocupat toate cabanele existente de pe vremea lui Ceaușescu, unde se cazul soldații iarna să învețe deplasarea pe schiuri. Era necesară ,sa,atraga turiștii. Când fondul forestier este furat, vândut,incihdeti ochii. Marș Havre prifitoare
Florinache, vezi ca am toate avizele. Înainte să scrii rahaturi, mai bine te interesezi ce si cum și care e adevărul. Iscirizarea se face la final, înainte de a da drumul instalației! Dar, na, românii se pricep la toate! 😉😉😉
Pai bine doamna, dar atunci de ce nu s.a implementat proiectul? Toți să fie nebuni și dumneata serioasa? Daca ai fost imaculată de ce s.a oprit construcția???
@Auci, nu ai citit în articol că în urma unei reclamații , deștepții județului și-au dat seama că “accesul turiștilor pe stânca de lansare nu era facil” ?
Cine a depus defapt reclamația și ce suma o insotea nu o să știm niciodată.😅
Înțeleg că toate instituțiile sunt incompetente, si doar ,,madam” deține adevărul suprem. Vă recomand cu prietenie o vizită la Socola, au ăia niște locuri unde se pot instala mii de tiroliene, veți fi că in rai
Sa alunece bine tiroliana trebuie “unsoare” buna si de calitate, si data unde trebuie, nu dai stai!
Intrebare pentru organele competente ? Daca nu ai toate avizele necesare de ce ai pus in functiune tiroliana ? Cine este indreptatit sa o demonteze in cazul in care nu ai aprobare. Nimeni nu se sesizeaza sa o dea jos ?
Dupa controlul organelor competente, s-a impus dezafectarea instalatiei de catre cei care au construit – o. Sunt documente in acest sens.
De ce nu s a facut ?
Din cauza slabiciuni organelor.
Așa e în țara asta de nemernici și invidioși, cum vrei să faci ceva, instituțiile statului fac eforturi uriașe să te tragă în jos, să te amendeze pentru ceva, să te încurce maxim posibil, iar românii, buni creștini, sunt fericiți când vecinul este amendat, închis etc. Chiar jubilează când o cunoștință dă faliment sau pățește ceva nasol. Și invidiază și urâsc cu toată puterea, din tot sufletul, când cuiva îi merge bine și se roagă să dea faliment, să îi ia foc afacerea, să fie călcat de polițiști, arestat sau orice rău.
D-le Istrate Ștețco, dacă firma respectivă face o alta cerere poate decideti sa o aprobati pentru ca va fi in folosul turistilor romani si straini. Firma respectiva trebuie sa vada cum face o noua lucrare cu toate aprobarile legale pentru ca accesul turiștilor către stânca de pe care se realizează lansarea sa fie facil.
NASTRATIN asta se lauda cu plingere celor de la ELECTRICA dar daca avea el cabana acolo oare mai era asa interesat sa protejeze ariile naturale