Recomandări Social

Un profesor universitar din Telciu a alergat peste 170 de km prin Munții Alpi

(VIDEO) Vasile Marian Scuturici, originar din Telciu, profesor asociat la Institutul Național de Științe Aplicate din Lyon, Franța, a încheiat cu succes cursa pe 171 de kilometri cu 10.000 de metri diferență de nivel de la Ultra Trail du Mont Blanc. Cel mai bine clasat român a fost Costică Anghel, locul 136 la general și locul 4 la categorie. Robert Hajnal favoritul principal din România la o clasare aproape sau chiar în TOP 10, a abandonat la kilometrul 136. Până în acel moment se aflase mai tot timpul în primii 50.

Înainte de cursă, bistrițeanul a scris pe Facebook: ”După câțiva ani de așteptare, sunt prins în utmb (171 km, 10000 D+). (…) Desigur, scopul este să termin”, iar scopul a fost atins.

Iată cele mai importante momente ale cursei surprinse într-un videoclip:

Alergătorii care aleg Ultra Trail du Mont Blanc, o cursă de 170 de kilometri lungime care se desfășoară în jurul celui mai înalt vârf din munții Alpi, parcurg între 20 și 50 de ore pentru a atinge linia de finiș. Vasile Marian Scuturici a reușit să încheie cursa în 44 de ore, 25 de minute și 42 de secunde.