Primăria Bistrița, prin Direcția Poliția Locală, a demarat o campanie de conștientizare adresată proprietarilor de case din oraș. Campania se va derula pe toată durata verii, mai exact până în 31 august. După terminarea campaniei, se va trece la sancțiuni.
Care este problema? Parcarea mașinilor în fața casei, la bordură sau direct pe trotuar.
Această practică: blochează circulația rutieră și pietonală, îngreunează accesul autobuzelor de transport în comun, sufocă traseul autospecialelor de intervenție (Pompieri, Ambulanță), pune în pericol direct siguranța pietonilor care sunt obligați să meargă pe carosabil.
Primele străzi pe care au mers polițiștii locali au fost Mihai Viteazul, Ioan Pop Reteganu, Valea Budacului, Codrișor.
Mesajele transmise prin intermediul pliantelor puse pe mașini:
- Folosiți curtea proprietății! Orice casă a fost autorizată condiționat de existența locurilor de parcare pe parcelă. Nu este o preferință, ci o obligație legală.
- Utilizați parcările publice amenajate din zonă.
- Nu blocați benzile de circulație și trotuarele.
- Lăsați acces liber pentru pietoni, autobuze și echipajele de urgență.
- Respectați legea. Respectați orașul. Respectați-i pe ceilalți.
(Foto: Facebook Poliția Locală Bistrița)














Dar o campanie de constientizare a POLITIEI SI POLIȚIEI LOCALE cand? Sa-si faca treaba si sa sanctioneze parcarile neregulamentare (pe trotuare, pe treceri de pietoni, in statii de autobuz, etc) trec pe langa astfel de cazuri de nenumarate ori fara sa ia atitudine. Mai nou ei nu se mai autosesizeaza ci aștepta sesizari din partea cetatenilor. Putori ordinare
Super, sunt curios daca o sa fie respectata, sau ca de obicei daca legea e lege si pt. cei cu influenta. Un vecin cheama politia cand parcheaza cineva in dreptul gardului chiar daca nu ii blocheaza accesul auto. Desi are loc de cel putin 2 masini in curte, poarta cu automatizare, isi parcheaza masinile in strada.
Bună ziua,o măsură corectă .Cumperi 250mp și mașina o parchezi pe domeniul public .
Va felicit, o măsură absolut necesară.
As propune ca cei care avem rude la tara sa înmatriculăm mașinile pe numele lor, sa nu mai plătim impozit la primăria Bistrița, oricum nu oferă nici o facilitate.
Decît să ți înmatriculezi mașina mai bine mută te la țară că acolo e permis orice
Alex, ti se pare că Bistrița e un oraș? E un sat cu blocuri 😅😅😅
Pe str.Lupeni e dezastru.
Sa parchez masina ín curte…ca sa ce? Sa las loc liber la altu ín fata casei mele? Mai bine vedeti de parcarile ne regulamentare ( trotuar,intersectie,spatiu verde, statie autobuz…).Am sí bulina albastra!
👍🏻
Am casa, am curte, am masina, pot parca ín curte fara probleme,dar nu sunt de acord sa am parcate ín fata casei alte masini. Daca eu nu am voie, sa nu parcheze nici altii straini.
😃😃😃…omenii de la Bistrița nu vreu să să civilizeză., sunt dispuși să meargă chiar șâ pe fentă ca cetățeanul de mai sus 😃😃😃
Io am văzut la Teleenciclopedia că am timp să văd Teleenciclopedia cum în țările civilizate sunt amendați proprietarii locuințelor care își lasă vehiculu parcat în fața casei nu și în cazul staționării…. atunci când e vorba de stradă destinat circulației rutiere, motivul….obstaculizarea desfășurării circulației fluide…obstaculizarea echipelor considerate de prim-ajutor în caz de urgență cum sunt vehicule destinate stingerii incendiilor/pompierii cu alte cuvinte, vehicule destinate acordării primului ajutor/ambulanțe în aceste cazuri în cazurile de necesitate…..mai arăta Ciclompedia asta până și la examenele de obținerea licenței de conducere îți vin aceste întrebări legate de parcările neregulamentare de către proprietarii acestora locuințe.
No, șapăi…ne civilizăm??😃😃😃
Politia locala desființată!!!! Nu își face treaba, merge doar la sesizări dar se plimba zilnic pe banii noștri, vad masini parcate aiurea dar le este lene sa se dea jos din Springuri sa aplice legea, s-a ajuns aici din lenea politiei locale și lipsa de curaj si verticalitate a primarului care nu ii pune la treaba!!! Deci dacă tot nu fac nimic de ce sa mai cheltuim bani cu ei….ei nu merg la accidente, nu dau sactiuni la parcări, practic nu fac aproape nimic inafara ca respira, mănânce și se plimba pe bani publici!!
E plina Bistrita de tarani trogloditi la minte si care doresc sa isi afiseze coaptele dar si masinile tari in fata geamului sa fie vazute ca daca le baga-n curte dupa palant nu le vede nimeni.
Aici e scofala cu mandria si lauda prosteasca dar si lenea curului mare .
În sfârșit un demers notabil. Circul zilnic pe ruta valea budacului , Mihai Viteazul, veșnic mașini parcate pe juma de trotuar, dacă nu chiar pe banda de circulație și toți au curte și spațiu unde să le parcheze. Groaznic traseul din punctul ăsta de vedere. Și eu stau la casă, dar îmi parchez mașina în curte, indiferent ca o mai folosesc sau nu peste zi. Ori duminică când e slujbă, n-ai ce trece pe acolo, toată strada se transformă în parcare și poliția rutieră doarme. N-am treabă ca e slujba, doamne ajută la toată lumea, dar mai mergeți și pe jos la biserică sau cu bus-ul ca nu muriți! Cateva amenzi și se liniștesc. Cat despre Lupeni, sunt trei parcări pe strada aia mari și late, au loc cât vor ei sa lase mașina în parcare dar cu toate astea tot in stradă le vezi și acolo. Nu mai fiți putori! Strada nu e parcare!
Lenea e mare doamnă! 😉
Daca cei care stau la case isi parcheaza masinile in curte iar in fata portii lor vor parca alti soferi care locuiesc la bloc atunci ar fi in regula?
Doar cei care stau la casele respective au interdictie de a parca?
Discriminare?
Politia locala ar trebui sa-i amendeze pe cei care parcheaza aiurea, de exemplu pe gura casca la miutele de pe terenul de fotbal situat pe strada Petru Maior unde se blocheaza o intreaga banda de circulatie, desi este indicator Oprirea interzisa.
Sunt curios potrivit carei legi este interzisa parcarea la bordura(binenteles daca nu este indicator de oprire interzisa)?