Actualitate

Un urs și-a făcut apariția în zona traseului de biciclete din Pădurea Codrișor

ISU Bistrița-Năsăud a trimis vineri seară mesaj Ro-Alert privind apariția unui urs în Pădurea Codrișor, în zona traseului de biciclete, frecvent tranzitată de bistrițeni de toate vârstele.

Ursul a fost văzut de câțiva copii care coborau cu bicicletele din pădure.

Celor aflați în zona Pădurii Codrișor din Bistrița li s-au recomandat măsuri de autoprotecție.

Pentru gestionarea situației, monitorizarea zonei și luarea măsurilor specifice de protecție a populației, la fața locului s-a deplasat un echipaj de jandarmi.

În ultima perioadă s-au înmulțit sesizările privind apariția urșilor în zone locuite, inclusiv în Pădurea Schullerwald, în Sigmir, pe Valea Jelnei sau în cartierul RAAL.

Conform monitorizării făcute în această primăvară, la nivelul judeţului Bistriţa-Năsăud au fost evaluate 1.121 de exemplare de urs brun, număr în creștere cu 117 față de acum un an (1.004).

(Foto cu caracter ilustrativ)

Etichete

17 comentarii

  • De când prin pădurile patriei cresc trasee pt bicicleta??? nesimțiți…fac din uriașele foste păduri parcuri pt bicicliști ATV și alte calamități democrat idioate

    19
    52
    • Și din cauza voastră mor oameni, și o sa moara tot mai mulți, uciși de urs, nu va dați seama ce periculoși o sa devina în viitorul apropiat, dacă stai acasă pe canapea toată viata o sa mori de cancer, ce sa zic sucees în viata

      27
      6
  • Ursul deocamdata este doar prin padure. Se mai dezorinteaza si el cateodata si o mai da prin sat dar lui ii place padurea. Acum ca smecheri si-au facut vile langa padure in calea lui asta e problema omului. Trebuie ajutat sa ajunga pe Transfagarasanu ca s-a deschis sezonul turistic.

    33
    20
  • In Austria nu sunt ursi, pentru ca austriecii nu-si permit sa se trezeasca cu ursi pe vreo partie de schi, sa le alunge turistii. La noi, daca impuscam un urs suntem barbari. Avem o legislatie de 2 bani si sistemul nu vrea s-o schimbe.

    59
    17
  • De când ursul dintr-o pădure, nu mai este pe teritoriul său? S-au gândit ei fătălăii, să facă trasee de biciclete prin toate coclaurile, le-au epuizat pe cele clasice. Mai este și idiotul de Ovidiu Florean, care ne spune el nouă, ce-au făcut austriecii. Păi pe mine mă doare-n pla de tine, o vietate în arealul ei, este infinit mai valoroasă, decât un găinaț ca tine.

    21
    45
  • Stimate domn OVIDIU FLOREAN.
    Cand un URS este vazut doar prin padure asta inseamna ca se plimba la el acasa.
    Sa nu intram in trepidatii de fiecare data la fiecare anunt.
    Nu este ceva normal .Romania este SANCTUARUL URSILOR si trebuie sa fim mandrii de asta nu revoltati. Nu putem fi singuri pe planeta asta sa tot o distrugem dupa interese.
    Sa ne ocupam naibii de DRONE ca alea sunt de 1000 de ori mai periculoase si imprevizibile.
    Sa ne intereseze cat de slab este tot sistemul numit STATUL Roman plin de falsi specialisti absolut la toate.
    Sa cautam oameni cu drag de Romania nu de partid si de functii.
    O Zi Minunata !

    26
    36
    • Un barbat de 34 de ani a fost ucis in dimineata asta in judetul Sibiu, comuna Hoghilag satul Prod. Toti retardatii precum gicugicu nu inteleg nimic. Nu te poti supara pe ei.

      20
      3
    • Florean este un manipulator in 98% din ce spune. Personal ii demontez periodic toate manipularile si minciunile pe care le lanseaza in spatiul public (motiv pentru care nici nu-mi raspunde comentariilor), insa de data asta are dreptate. Ursii nu au pradator natural, iar numarul lor poate fi controlat doar prin vanare.

      2
      5
    • Îți doresc să dai bot in bot cu acest animal când ești cu familia ta, cu copiii, în parc, la ștrand, la Schullerwald, printre blocuri!

      16
      4
  • Delir national. Ursu in stanga, urs in dreapta! Psihoza nationala. Dintr-o data, ursul a devenit dusmanul “rumanului”. Orice umbra, fanta de lumina, aratare, zgomot e urs. Deh, da bine! Accesari, like-uri, vizualizari. Solutii sunt. Dar oare de pitecantropii rumani, cine ne scapa?

    5
    10
  • Las’ să mai fugărească și tefeliști pe trotinete și tzokălari.Că ăstia când a fost ucisă femeia din Bichigiu sau a fost grav rănit un bărbat ,oameni care aveau grijă de animalele care le asigură traiul,ăștia au sărit în sus cu banana în dos că ursul are dreptul să ucidă când este deranjat.Tzokălarii ăstia vreo 10-15,tari in kleantze, nu mai au loc de mașini ,de pietoni ,Le trebuie piste și prin păduri după ce s-a stricat tot traficul din oraș pentru mofturile lor.

    4
    11
    • Tzokalare, in ultima vreme s-a cam demonstrat ca banana in dos nu o au tfl-istii, ci mai degraba popii hortodicsi, oamenii bisericii cu functii inalte si mai ales calugarii de pe la manastiri. De politicienii “nationalisti” si “patrioti” n-are rost sa mai discutam, procentual sunt mai multi LGBT-isti printre ei decat printre tfl-istii de la USR , in frunte cu tovarasul Simion, mare admirator de soferi 🤣🤣🤣

      2
      1
  • Tatăl meu mă ducea mereu în pădure, să cunosc natura. Îmi explica cum recunosc copacii după scoarță, după frunze, cum recunosc diferite plante, gâze sau păsări. De multe ori doar stăteam pe frunze și ascultam sunetele naturii. Ei, acum așa ceva nu mai e posibil. Orice plimbare prin pădure se poate termina cu moartea, căci pădurea acum e doar a ursului, noi oamenii nu mai avem voie să călcăm acolo. Copiii noștri vor crește printre betoane, cu Xbox și google, în pădure nu au voie. Doar că ursii se înmulțesc în continuare, în 5 ani vor intra în apartamentele de la bloc. Căci, nu-i așa, și acolo a fost cândva pădure, casa lui.

    34
    8
  • Am ajuns să ne fie frică să mai ieșim la o tură de bicicletă sau la alergat pe Codrișor. Pădurea asta e practic parcul orașului, nu e creasta Munților Rodnei. În ritmul ăsta, în curând o să vedem ursul la plimbare pe Pietonal. Ne-am obișnuit să dăm din umeri și să trimitem un Ro-Alert, în timp ce spațiile verzi din jurul Bistriței devin teritoriu interzis pentru oameni. Plătim taxe, vrem un oraș modern și piste de biciclete, dar ne asumăm riscul vieții dacă ieșim la mișcare după-masa.

    17
    4
    • @Giii!Q, urșii se vor înmulți în continuare, acum s-a ajuns la masa critică în care nu mai încap în habitatul lor fără să interacționeze cu oamenii. Bineînțeles că peste câțiva ani vor întra în orașe, în case, în gări, în magazine și vor extermina populația României. Nu e un scenariu apocaliptic, ci un simplu calcul matematic. E doar o chestiune de timp până vor fi mâncați ultimii români. Matematica nu minte niciodată.

      5
      1
  • Pana astazi de la momentul la care a aparut pe pista de biciclete acelasi urs apare zilnic in zona padurii Codisor. In ultimele 4 zile cred ca am avut cel putin 3 alerte la 112. Pe langa acestea a fost zarit in gradinile din zona de multe ori (fara apel la 112) Poate ar fi bine sa anuntati pe cei care doresc sa se plimbe in padurile din jurul orasului ca exista un urs tanar care se pare ca nu are probleme cu interactiunea cu oamenii (urs gunoier) Sigur pana nu moare cineva nu este stire, dar totusi o stire ar fi normalizarea acestor interactiuni pana probabil la momentul in care le vom considera animale de casa, un fel de pisici un pic mai agresive si mai mari. Este minunata reactia autoritatilor (pardon cat de reactive sunt) si in loc sa-l reloce intr-o zona in care sa nu aiba interactiune umana il lasa sa stea aici. Probabil s-au plictisit pana acum si vor actiune…

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.