Acţiunea de evaluare de primăvară a efectivelor speciilor urs brun, lup, râs și pisică sălbatică pentru anul 2026 a fost finalizată, a anunțat Direcția Județeană de Mediu Bistrița-Năsăud.
În lunile aprilie-mai s-a desfăşurat monitorizarea și estimarea în teren a efectivelor speciilor strict protejate, urs brun, lup, râs și pisică sălbatică pe raza fondurilor cinegetice de pe teritoriul judeţului Bistriţa-Năsăud. Evaluarea a fost întocmită pe fonduri cinegetice şi gestionari. Situaţiile centralizate la nivel de judeţ au fost realizate de către DJM Bistriţa-Năsăud și au fost transmise Agenţiei Naţionale pentru Mediu și Arii Protejate, care va transmite datele către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.
La nivelul judeţului Bistriţa-Năsăud, au fost evaluate un număr de 1.121 exemplare de urs brun, 311 de lup, 136 de râs și 424 de pisică sălbatică.
Astfel, numărul urșilor a crescut cu 117 față de acum un an, cel al lupilor cu 17, iar cel al râșilor cu 14. În schimb, a scăzut cu 7 numărul exemplarelor de pisică sălbatică.
Comparativ cu anii precedenţi situaţia se prezintă astfel:
| Specia | Efective evaluate primăvara: | ||||
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
| urs brun | 879 | 906 | 944 | 1004 | 1121 |
| lup | 267 | 279 | 273 | 294 | 311 |
| râs | 91 | 95 | 119 | 122 | 136 |
| pisică sălbatică | 401 | 406 | 413 | 431 | 424 |
În anul 2025, conform Legii 242/2024 pentru completarea art. 1 din Legea vânătorii și a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006, precum și pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 81/2021 privind aprobarea metodelor de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora au fost acordate spre recoltare 21 de exemplare din specia urs brun (Ursus arctos) care reprezintă nivel de prevenție pe județul Bistriţa-Năsăud și 6 de exemplare din specia urs brun (Ursus arctos) care reprezintă nivel de intervenție pe județul Bistriţa-Năsăud. Au fost recoltate 25 exemplare de urs brun din cele 27 de exemplare aprobate la nivelul județului Bistrița-Năsăud.










Astept evaluarea la specia LIMAX rosu( fara cochilie) originar din Spania care este invaziv si ne manca rasadurile.
Pe cand o recoltare masiva ?
Vor intra sub protecția legii.
Cel mainsimplu sa scapati de ei, e sa puneti un recipient langa rasaduri si sa puneti o bere in el, sunt inebuniti, se sinucid pe capete :))
Spor la numărat! 😉
E melcul ăla gras și grețos? E plina gradina de ei.
Și…Ce folosește oamenilor din zonă?Praf în ochi…
Protecție maximă urșilor lupilor pisica sălbatică și șerpilor indiferent de specie
Da și dacă a crescut nr 117 pe an, și se omoară 21, ce facem, Statul asta, am crezut pana acum ca e corupt și ai trebuie bani și iar bani. Acum sa înțeleg ca și viata noastră și a copiilor noștri o vrea, chiar nu întreg, eu sunt din dezmir și am avut ursul pe strada, am trei copii care se joaca, acum vine vacanta de vara, sa ne facem timp și sa plecam dracului din tara asta neoeocita ca nu mai avem alta solutie
Bro, îți fac cinste cu un Ursus! Poate așa îți trece supărarea…
Aveți dreptate ! Stam cu ursii langa noi, gata să ne intre în casă, nu mai poți face o plimbare prin pădure de frica urșilor. Ce politică e asta? Cui îi folosește sa avem cel puțin 12000 de urși ? Ptr ce ? Am luat, o razna !
Ar trebui să înțelegem din articol și cât trebuie să aibă maxim județul, pentru a putea conviețui fără probleme cu aceste animale
Optimul de urși pe județ: 156 buc…..
Să-l văd pe ăla care se întâlnesc cu ursu la 10 m distanta și are și 2 puii cu ia ursoaica și și se mai apropie ce face ? Ai arata legea că nu are voie sa se apropie.eu am patio sâmbătă.eu am scăpat dar as lti nu au avut noroc
Sincer, chiar crede cineva că-i reală această numărătoare? Ei nu sunt capabili să descopere un urs care a ucis o persoană, dar i-au văzut fix pe toți. Te pomenești că le-au pus și crotalii la urși, lupi, pisici sălbatice. Că râsul precis a râs de ei.
Toți urșii relocati la iubitori și simpatizanți !!!!!!!
Iar bipezii asistati social si cei care nu lucreaza sa fie relocati la cei ca dumneavoastra prea iubitori de semeni !!!!!
Probabil sunt 1122 , ca aseară se plimba un urs nou , nerecenzat , pe străzile din Sigmir !
Grijă mare , cei ce locuiesc în partea de jos a satului , spre Valea Magherusului și Drumul Cailei !
Am ajuns i țara nesigură pleci undeva in vacanță în natură și stai cu gândul că te atacă 🐻. Numai la noi, altor țări le convine situația,,lasă să aibe ăia,,..
Mariuse !
Tara si noi suntem in nesiguranta in primul rand de la consumul de droguri si talharii si in nici un caz de la Ursi si lupi. Pe locul doi suntem nesiguri pe sosele unde ne intalnim cu BIZONII oe doua picioare in trafic si cu toti analfabetii functionali care cred ca lumea e a lor gonind si omorand in curbe.
Sa fim seriosi .
Cu sacalii ce aveti de gand sa faceti?
S-au inmultit groaznic si nimeni nu zice nimic pentru ca nu sunt buni de trofee…
Chiar ….de Șacali nu vorbește nimeni ?
In BN sunt foarte productive actiunile de conservare la Blatta Pesedeus, cunoscut in popor ca si gandacul rosu (copilul lui nea Nelu). Un adevarat model de bune practici.
In BN sunt foarte productive actiunile de conservare la Blatta Pesedeus, cunoscut in popor ca si gandacul rosu (copilul lui nea Nelu). Un adevarat model de bune practici.
In BN natura își arată forța. Modul în care specii precum Blatta Pesedeus (gândacul roșu, al lui nea Nelu) ori mediocriter stultus aurum (prostul comun al aurului) sunt conservate, ba chiar se dezvolta și prosperă este incredibil. Practic, se poate afirmă că teoria conform căreia acest ținut nu este parte din Transilvania, ci din Moldova (ori chiar mai rău) are argumente fundamentate, prin prezența acestor specii, dealtfel uimitoare.
Văd că a crescut și numărul celor care se cred coborâți cu hârzobul din cer și care nu mai au loc de moldoveni și de alți români. Putin și-a atins scopul!
Aș vrea să știu cum au făcut ei recesămîntul urșilor? De unde știu ei că nu sunt mai mulți? Pe o suprafață mică de pădure sa văzut 3 ursoaice cu pui, la nivel de județ cîți mai sunt? Acum nu mai e mult ajung mai mulți urși de cît oameni!
Franța, Germania, Elveția nu mai au urși, poate doar la zoo, și o duc foarte bine nu am citit că s-ar plânge de lipsa urșilor. Chiar, cu câțiva ani în urmă, au refuzat oferta României de a le dona câțiva urși. AU FOST ÎMPOTRIVĂ FERMIERII. Și nimeni nu le simte lipsa și nici nu le duce dorul.