Inspectorul-șef al Gărzii Forestiere Cluj, Istrate Ștețco, susține că numărul urșilor din România a crescut semnificativ în ultimii ani, iar autoritățile locale trebuie să utilizeze instrumentele legale existente pentru a interveni în situațiile care pun în pericol comunitățile.
Potrivit acestuia, Garda Forestieră nu gestionează populațiile de urs, lup, râs sau pisică sălbatică, responsabilitatea revenind Direcțiilor Județene de Mediu. Instituția are însă atribuții în situațiile de urgență reglementate de Ordonanța de Guvern nr. 81, atunci când un urs ajunge în intravilanul localităților.
”Noi, ca Gardă Forestieră, avem din 2021 câteva responsabilități. În cazul unei situații de criză, se apelează 112, iar apoi este convocată o comisie formată din reprezentanți ai primăriei, medicul veterinar, gestionarul fondului cinegetic și forțele de ordine. Garda Forestieră intervine doar dacă nu există contract cu un gestionar al fondului cinegetic”, a explicat Ștețco într-o emisiune la postul local Tele 21 Bistrița.
Exemplul Teaca: primarul și-a asumat decizia
Șeful Gărzii Forestiere Cluj a evidențiat cazul comunei Teaca, unde primarul Florin Oltean a dispus recoltarea unui exemplar de urs în baza prevederilor legale.
”Primarul din Teaca a avut curaj și a dat decizia de recoltare. Aceasta este soluția. Legea le permite acest lucru. Mulți primari se tem că li se vor face dosare penale, însă sunt la adăpostul legii dacă respectă procedura stabilită de OG 81”, a declarat acesta.
Potrivit lui Ștețco, la nivelul județului există o reticență în asumarea unor astfel de decizii, deși legislația oferă cadrul necesar pentru intervenții rapide în situații de risc.
21 de urși recoltați anul trecut în Bistrița-Năsăud
Inspectorul-șef a precizat că în 2025, în județul Bistrița-Năsăud, au fost recoltați integral cei 21 de urși incluși în cota de prevenție. În plus, au fost emise șapte puncte de vedere pentru opt exemplare suplimentare, dintre care doar patru au fost recoltate efectiv.
În unele cazuri, autorizațiile au fost emise târziu, iar în altele nu au fost identificate exemplarele pentru care exista aprobarea. La Braniștea, de exemplu, autorizația viza un mascul care provoca pagube în livezile de cireși, însă gestionarii au observat doar femele cu pui, care nu puteau fi împușcate. Ulterior, acestea au migrat în Cluj, unde au găsit porumb.
Atacurile de la Bichigiu, explicate prin comportamentul natural al urșilor
Referindu-se la incidentele recente din zona Bichigiu, Ștețco a explicat că primul atac a avut loc după ce femeia s-a apropiat de cadavrul unei vaci ucise de un urs.
”Masculul își păzea prada și a atacat-o când s-a apropiat. În celălalt caz, bărbatul s-a aflat între ursoaică și pui. Cel mai probabil, femela a perceput o amenințare și a reacționat defensiv”, a spus acesta.
Potrivit inspectorului șef, ursoaica implicată în incident are trei pui și nu este cunoscută ca fiind agresivă în mod obișnuit.
”Cred că a plâns un ursuleț, femela a crezut că e pericol și l-a atacat pe bărbat. Am înțeles că omul avea un cățel sau doi cu el, iar un cățel a atacat un pui. Când a început să urle puiul, a lăsat omul și s-a dus la câine. Așa a scăpat. Avea și un rucsac sau un bidon pe care și l-a pus pe față și s-a protejat. Am înțeles că e o ursoaică cu trei pui care nu e agresivă. Vacile pasc într-o parte, iar ursoaica e în partea cealaltă. Așadar, urșii nu atacă toate animalele pe care le găsesc în câmp”, a mai spus el.
”Avem aproximativ 13.000 de urși în România”
Istrate Ștețco consideră că populația de urs brun a crescut excesiv după interzicerea vânătorii în 2016 și după mai mulți ani în care nu s-au realizat recoltări.
”După ultimul studiu realizat pe baza probelor ADN, avem undeva la 13.000 de urși în toată țara, în condițiile în care efectivul optim ar fi între 4.000 și 6.000 de exemplare. Populația a fost gestionată foarte rău și vom avea probleme mari atât pe Via Transilvanica, cât și în comunitățile rurale cu cetățenii care nu vor mai crește animale de frică că vor fi atacate. Datorită faptului că iernile sunt mai blânde, ursoaicele fată câte 3-4 pui față de 1-2 când iernile erau aspre. Nu au mai fost vânați, nu le mai e frică, nu au niciun dușman natural”, a afirmat acesta.
El a adăugat că iernile mai blânde, lipsa prădătorilor naturali și obișnuirea urșilor cu prezența oamenilor au contribuit la creșterea numărului de exemplare și la apariția tot mai frecventă a conflictelor om-animal.
Apel către cetățeni și autorități
Șeful Gărzii Forestiere Cluj îi îndeamnă pe cetățeni să nu interfereze cu intervențiile autorităților atunci când este semnalată prezența unui urs în localitate.
”Cetățenii trebuie să lase echipa de intervenție să își facă treaba. Dacă este multă lume în zonă, ursul se retrage și intervenția devine mai dificilă”, a explicat acesta.
În același timp, a solicitat gestionarilor fondurilor cinegetice ca viitoarele cote de recoltare să vizeze cu prioritate exemplarele care intră în comunități și produc pagube.
Referitor la acuzațiile că urșii ar fi hrăniți intenționat, Ștețco a precizat că gestionarii fondurilor de vânătoare au obligația contractuală de a hrăni doar speciile admise la vânătoare, iar hrănirea urșilor este interzisă. Totuși, animalele ajung adesea la hrana destinată mistreților, profitând de caracterul lor oportunist.
Sfaturi pentru cei care merg prin pădure, în drumeții
”Nu mergeți singuri prin pădure, e riscant. E bine să faceți puțină gălăgie, dar să fiți atenți ca nu cumva să vă interpuneți între o ursoaică cu pui. Dacă faceți gălăgie, s-ar putea să vedeți cum îi bate la fund, îi ia și îi duce. Dacă se întâmplă ceva, sunați la 112 să vină de urgență să intervină. De obicei, ursul atacă când se sperie, dacă te vede din timp, cel cu comportament normal, se retrage. Dacă dai peste el se sperie, se ridică în două picioare, cască gura, are și niște secreții din gură și le aruncă și devine periculos. Ideal este să nu fii aproape de el că nu știi ce reacții are”, a spus Ștețco.
În schimb, dacă un urs vine des în zone locuite, el consideră că trebuie recoltat: ”Dacă o ursoaică cu doi pui vine și mănâncă de la container, puii asta vor învăța să facă și toate generațiile de aici asta vor face. Din punctul meu de vedere, ar trebui extrase toate exemplarele care au un comportament anormal și intră în gospodării și fac prejudicii”.
1.121 de urși în Bistrița-Năsăud
Conform monitorizării făcute în această primăvară, la nivelul judeţului Bistriţa-Năsăud au fost evaluate 1.121 de exemplare de urs brun, număr în creștere cu 117 față de acum un an (1.004).










Pardon, probabil uciderea lor!!!
SOS, ciocul mic si mai putin prin padure la plimbare.
Locul tau e pe strada si in parc iar al ursului prin padure netulburat de prostia umana.
Când te va rupe un urs pe tine personal, atunci să faci ciocul mic! 😉
Ești prost grămadă
Ba pardon!!! Locul tău e in menajeria unui circ, sau cu toți USR iștii la psihiatrie închiși, nu Intr -o societate umană obligați sa devinim hrană pt sălbăticiuni!!!
Ceaușescu știa să mențină acel echilibru pe care tâmpiți că voi îl intuiți cu unicul neuron din posesia voastră și acela otrăvit cu m ARN…deci clar că rezultatul e ceea ce se vede
Omul este vinovat ca încalcă habitatul urșilor. NU trebuie aventura prin pădure de unul singur. Ursii sunt de 10 ori mai deștepți decât oamenii. Ursoaicele își ingrijesc puii mai bine ca multe femei din secolul XXI.
Toata lumea isi dăcu.parerea fara sa ia in calcul sporul natural anual al.populatiei de urși , care creste exagerat de mult , fara sustenabilitate de catre padurea -mediul său natural . Daca sunt recunoscuti in tara un nr de 13000 de ursi ..un calcul matematic simplu arata că: daca sunt 13.000 exemplare , sa spunem ca jumatate sunt masculi,deci raman 6500 femele.
Din acestea ,sa zicem.ca numai jumatate sunt fertile restul sunt fara posibilitate de inmultire , deci raman 3250 femele active . Iar daca acestea produc anual numai cate un puide fiecare , si tot avem.un.spor anual .de minim.3000de.noi exemplare .
Chiar daca avem mortalitate naturala de 1000 exemplare anual si tot avem.o.crestere anuala a populatiei de minim 2000.ex.
Dar ce facem cu femelele care au cate 2,3,4 pui ?
Si , in aceasta situatie ,ne miram.ca vin in orase , in timpul zilei ,fara teama ?
Maria Sa Ursul este cu mult mai destept decat ministra Mediului si tot guvernul la un loc .
Despre satenii de secol I medieval din bichigiu jud. BN care i-au dat pumni ursului ucis adus de oficialii locului pentru circ in sat nu mai vorbim.
Foarte primitivi si redusi o buna parte din ei ! Sunt certati cu civilizatia si “cartea”
Recoltare,culegere,vanatoare,.Se culeg ursii? Se vaneaza fructele de padure? limbaj official Sau “limba de lemn”?
,
Prostia umana lăsați ursii pădurea e a lor .Sau are nevoie Bruxelles de niste exemplare.Nimic important.Ursii lupii șerpii fac parte din bogăția țării .Nu defrișați și lăsații în pace.
Acel primar și în general cei ce ucid urșii sunt niște criminali notorii… pădurea este a vietăților sălbatice pădure rasa de acești oameni deștepți lacomi și care își fac vile case de vacanta pensiuni deranjati de aceste ființe urșii care nu au nici o vina pt că ticăloșii vor sa i omoare … suntem de tot rahatul in fața unor dobitoci pt că nu suntem în stare să apărăm această specie pe cale de dispariție…ar trebui condamnați la ani grei de pușcărie cei ce ucid urșii.