Sport

Stare de asediu! ASA Tg. Mureş – Gloria Bistriţa 5-0. Coroian: Tinereţea s-a reflectat pe tabelă (FOTO)

În penultima etapă a play-off-ului, Gloria Bistriţa, cu o echipă experimentală formată în mare parte din tinere speranţe, a luat o mână de goluri în meciul din deplasare cu ASA Târgu Mureş, care şi-a asigurat matematic promovarea în Liga I, unde a acces şi CS Universitatea Craiova. Echipa bistriţeană a rămas pe locul 4 şi joacă acasă cu Metalul Reşiţa în ultima rundă a sezonului.

1 asa gloria po 2 asa gloria po 3 asa gloria po 4 asa gloria po asa gloria po 1 tg mures gloria po 2 tg mures gloria po 3 tg mures gloria po

Gloria Bistriţa a întâlnit în deplasare, în etapa a 9-a a play-off-ului, penultima din acest sezon, formaţia ASA Târgu Mureş, în faţa căreia pierduse în tur cu 1-0.

13 asa gloria poGazdele, pentru care victoria însemna promovarea matematică în Liga I, au început asediul la poarta bistriţeană încă din start. În minutele 13 şi 14 ASA a trecut pe lângă deschiderea scorului, Voiculeţ şi Amauri trimiţând puţin pe lângă respectiv în bară. Primul şut al Gloriei a venit în minutul 23 de la O. Bucur dar Stăncioiu a reţinut, apoi Uilean a respins în corner la ocazia lui Hanca. În minutul 38, Stăncioiu a scos din vinclu un şut al lui Jarda, iar pe contraatac Voiculeţ a trimis slab din 10 metri. 0-0 la pauză. ASA s-a dezlănţuit după ieşirea de la cabine şi a rezolvat meciul în doi timpi şi trei mişcări. Claudiu Voiculeţ a spart gheaţa în minutul 48 cu un şut din colţul careului, iar trei minute mai târziu, după o fază prelungită de atac, Morais Amauri a trimis în plasă din 6 metri şi a mărit avantajul. S-a făcut 3-0 în minutul 57, gol Claudiu Bumba. Căpitanul celor de la ASA, senegalezul Ousmane N’Doye, şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, în minutul 66. Tabela a arătat 5-0 în minutul 80, reuşită semnată de Lorand Szilagyi.

În urma acestui rezultat, în tabăra gazdelor s-a declanşat fiesta promovării pe prima scenă, în timp ce Gloria Bistriţa, cu 24 de puncte, rămâne pe poziţia a 4-a a clasamentului. Şi CS Universitatea Craiova are promovarea asigurată din punct de vedere sportiv, dar mai are nevoie de acordul FRF pentru a putea evolua în sezonul viitor în prima ligă.

”Am venit cu o echipă formată din jucători tineri, care au jucat mai puţin până în prezent, cu o medie de 20 de ani la cei care au intrat pe teren. Tinereţea lor, lipsa de experienţă, în faţa plusului celor de la Târgu Mureş, s-a reflectat pe tabela de marcaj. Jucătorii mei au nevoie de jocuri, dar am speranţe că vor creşte în timp şi vom arăta mult mai bine pe viitor”, a declarat antrenorul Gloriei Bistriţa, Cristian Coroian.

”Am avut un meci fără mari probleme, pe care l-am câştigat uşor. Chiar dacă la pauză aveam pulsul 200 din cauza ocaziilor ratate, după pauză am dovedit forţă şi ne-am impus fără probleme. Era al treilea meci consecutiv în care ratam o mulţime de ocazii. Până la urmă a ieşit bine, iar acum merităm să ne bucurăm. Am dovedit calitate şi am meritat victoria. O performanţă importantă, cred eu că am fost cea mai bună echipă din această serie şi am dovedit acest lucru pe teren”, a spus antrenorul echipei ASA Târgu Mureş, Adrian Falub.

5 asa gloria po 6 asa gloria po 7 asa gloria po 8 asa gloria po

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu – Hanca, Vârtic, Bejan, Sepsi – Voiculeţ (Ologu 83), N’Doye, Hora – Amauri, Verdeş (Al. Dan 67), Bumba (Szilagyi 72). Antrenor: Adrian Falub

Gloria Bistriţa: Uilean – Budăcan, Bolbos, Fizeşan, Câmpean – O. Bucur (Echim 81), Colţa (Moţ 67), Țegle, Jarda – Antonache, Al. Pop (Rogozan 85). Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

Stadion: ”Trans-Sil” – Târgu Mureş. 31.05.2014. Arbitri: Marcel Bârsan (Bucureşti) – Ovidiu Artene (Vaslui), George Neacşu (Câmpulung Muscel) – Marius Chioran (Cluj-Napoca). Observatori: Nicu Florescu (Sibiu), Lucian Măiereanu (Braşov)

9 asa gloria po 10 asa gloria po 11 asa gloria po 12 asa gloria po

Celelalte meciuri din etapa a 9-a a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: CSM Râmnicu Vâlcea – FC Olt Slatina 2-1, Metalul Reşiţa – CS Universitatea Craiova 1-1.

Clasament: 1. ASA Târgu Mureş – 34 de puncte (golaveraj 25-13); 2. CS Universitatea Craiova – 34 de puncte (27-19); 3. CSM Râmnicu Vâlcea – 30 de puncte (20-16); 4. Gloria Bistriţa – 24 de puncte (20-24); 5. Metalul Reşiţa – 23 de puncte (17-21); 6. FC Olt Slatina – 12 puncte (9-25). Promovează în Liga I primele două clasate la finalul celor zece runde.

În etapa a 10-a din play-off, ultima, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu cu Metalul Reşiţa – sâmbătă 7 iunie, ora 11.00. În tur a fost 2-2.