Foc cu foc! FC Olt – Gloria Bistriţa 0-3. Remus Vlad: Copiii pot aduce şi mai multe bucurii

Gloria Bistriţa, fără nicio şansă de promovare în Liga I, a întrerupt şirul rezultatelor negative şi a câştigat la scor de forfait meciul din deplasare cu FC Olt Slatina, păstrându-şi locul 4 în clasamentul play-off-ului. ”Un semnal pozitiv pentru imaginea noastră!”, a spus directorul tehnic Remus Vlad.

Gloria Bistriţa a întâlnit miercuri în deplasare, în etapa a 8-a a play-off-ului, intermediară, formaţia FC Olt Slatina, pe care în tur o întrecuse cu 2-1 după o partidă dramatică.

Echipa bistriţeană, lipsită de orice griji şi miză în privinţa promovării, s-a descătuşat şi a câştigat cu 3-0. Alexandru Pop (foto arhivă) a deschis scorul în minutul 27 cu un şut din voleu, după ce apărarea gazdelor a respins o centrare de pe stânga. Două minute mai târziu, centralul a acordat penalti pentru FC Olt după o intervenţie a lui C. Roşu asupra lui Siminic, însă Gligor a ratat. A fost 1-0 pentru Gloria la pauză, chiar dacă slătinenii au pus de câteva ori în pericol poarta lui Oghinciuc. ”Alb-albaştrii” au majorat diferenţa în minutul 51: Constantin Roşu i-a suflat un balon lui Siminic şi a trimis în plasă, la colţul lung. După ce gazdele au mai ratat câteva şanse, s-a făcut 3-0 în minutul 76: Constantin Roşu a reuşit dubla cu un şut de la 30 de metri şi a stabilit scorul final, 3-0, chiar dacă FC Olt a mai trecut încă o dată pe lângă gol.

”A fost un un meci foarte bun făcut de copii, s-au autodepăşit, au jucat frumos, au dominat, au făcut risipă de energie. Au fost toate calităţile unui joc bun, mă bucur că au realizat un scor în care nu credeam. E meritul lor şi al antrenorilor, este un semnal pozitiv pentru imaginea noastră, aceşti copii pot aduce mai multe bucurii Bistriţei. Pot spune că a fost cel mai frumos joc din acest campionat. Băieţii au mai prins încredere mai mare după acest scor. Toată echipa a jucat bine, s-au remarcat atacanţii. Pop a înscris un gol foarte frumos, iar Roşu şi-a pus în valoare viteza, marcând de două ori. Diferenţa pe tabelă cred că putea să fie şi mai mare. O să abordăm ultimele două meciuri din acest sezon cu acelaşi lot. Vrem să arătăm că avem jucători talentaţi”, a declarat directorul tehnic al Gloriei Bistriţa, Remus Vlad.

FC Olt Slatina: Mogoşanu – Bogdanovic, Cruşoveanu, Gligor, Siminic (C. Căpăţână 56) – Quist (Vâlcică 50), Ignea (Pavel 41), Bancu, Fl. Ştefan – M. Căpăţînă, Dobrescu. Antrenor: Dan Oprescu

Gloria Bistriţa: Oghinciuc – Budăcan, Fizeşan, Bolbos, Câmpean – O. Bucur (Câţcăuan 84), Jarda (Antonache 81), Țegle, C. Roşu – Brumă (Colţa 45), Al. Pop. Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

Stadion: ”1 Mai” – Slatina. 28.05.2014. Arbitri: Cătălin Pană (Bucureşti) – Florin Pucheanu (Ulmi), Răzvan Dobre (Târgovişte) – Adrian Costreie (Târgu Jiu). Observatori: Constantin Dumitriu, Corneliu Fecioru (ambii din Bucureşti)

Celelalte meciuri din etapa a 8-a a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: CS Universitatea Craiova – ASA Târgu Mureş 2-0, CSM Râmnicu Vâlcea – Metalul Reşiţa 1-1.

Clasament1. CS Universitatea Craiova – 33 de puncte (golaveraj 26-18); 2. ASA Târgu Mureş – 31 de puncte (20-13); 3. CSM Râmnicu Vâlcea – 27 de puncte (18-15); 4. Gloria Bistriţa – 24 de puncte (20-19); 5. Metalul Reşiţa – 22 de puncte (16-20); 6. FC Olt Slatina – 12 puncte (8-23). Vor promova în Liga I primele două clasate la finalul celor zece runde.

În etapa a 9-a din play-off, penultima, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu ASA Târgu Mureş – sâmbătă 31 mai, ora 20.00. În tur a fost 0-1.