Actualitate

Bistrița, punct de plecare în etapa a 2-a a Turului României

Cei 123 de cicliști din 15 țări participanți la Turul României 2022 au plecat în etapa a 2-a, spre Târgu Mureș, din centrul Bistriței.

Încurajați de pe margine, sportivii au luat startul festiv la ora 12.00, din Piața Centrală (zona Biserica Evanghelică – Sugălete), acolo unde cu o seară înainte a fost finișul primei etape Satu Mare – Bistrița, pe direcția str. Gheorghe Șincai – Bd. Independenței.

Startul efectiv în cursa de 169 km, care cuprinde 2 cățărări și 2 sprinturi, a fost programat 10 minute mai târziu, la Viișoara, rutierii ieșind din județ pe traseul Sărățel – Herina – Galații Bistriței – Lechința – Matei – Fântânele – Moruț – Budești – Budești Fânațe – Țagu.

AICI VIDEO ETAPA 2.

Ziua a fost una calmă și cu mici schimbări în clasamentele tricourilor. Evadarea zilei a avut în componență 4 sportivi: Michal Schuran (ATT Investment), Jozsef-Attila Malnasi (Giotti Victoria-Savini Due), Yeison Sebastian Reyes Ortega (Team Medellin EPM) și Julien Gagne (Premier Tech U23). Acest grup a reușit să se îndepărteze de pluton la aproape 5 minute, însă ecartul a scăzut spre finalul cursei și plutonul a redevenit compact. Finișul a fost unul în sprint. Primul care a trecut linia de sosire a fost Daniel Babor (Elkov Kasper), care terminase pe locul 2 la Bistrița, iar podiumul zilei a fost completat de Joren Bloem (ABLOC CT) și Nicolas Dalla Vale (Giotti Victoria-Savini Due).

Tricourile distinctive îmbrăcate după etapa a 2-a: tricoul galben și tricoul roșu – Daniel Babor (Elkov Kasper), tricoul verde – Cormac McGeough (Wildlife Generation), tricoul alb – Mika Heming (ATT Investments), tricoul albastru: Eduard Grosu (Drone Hopper).