Actualitate Recomandări

Alin Ușeriu, ”vizionarul faptelor concrete”, premiat de Instituția Prefectului

Inițiatorul Via Transilvanica, Alin Ușeriu, a primit o diplomă de ”excelență, recunoaștere și apreciere” din partea Instituției Prefectului Bistrița-Năsăud pentru ”mai bine de un sfert de veac de dăruire, mentorat și leadership pus în slujba societății civile prin intermediul Asociației Tășuleasa Social”.

Alin este fondatorul Asociației Tășuleasa Social și inițiator al Via Transilvanica – cel mai amplu traseu de drumeție din România, dedicat patrimoniului, comunităților și turismului sustenabil. Foarte activ în promovarea patrimoniului național, dezvoltarea comunităților locale și consolidarea spiritului civic prin proiecte de impact național, este liderul civic care a demonstrat că dragostea de țară se măsoară în fapte concrete. De peste un sfert de veac, a mobilizat peste o sută de mii de voluntari, a plantat peste un milion de copaci și a dăruit României cel mai frumos proiect de unire: Via Transilvanica. Un vizionar curajos care a pus satele noastre pe harta mondială a turismului durabil și a reinventat solidaritatea” – Instituția Prefectului

Distincția i-a fost acordată astăzi, în ședința Colegiului Prefectural, de prefectul Stelian Dolha și de subprefectul Decsei Attila.

Alin Ușeriu a vorbit în fața șefilor de instituții descentralizate despre parcursul de peste două decenii al organizației pe care a fondat-o și despre provocările întâmpinate în construirea unor proiecte care au schimbat comunități și au pus România pe harta turismului internațional: ”Să fii înaintea vremurilor nu e un lucru ușor. În anii 2000, nu se vorbea de voluntariat în felul în care l-am propus eu”, a spus acesta, amintind de primele acțiuni de împădurire organizate de Tășuleasa Social.

”Îmi aduc aminte de prima împădurire în 2004, când România avea o mare problemă cu pădurile. Am făcut și prima formă de activism în România până să apară alte organizații în 2006, 2007”, a declarat Ușeriu.

El a explicat că, la un moment dat, a ales să se îndepărteze de activism și să se concentreze pe proiecte cu impact pe termen lung.

”Pădurea și pedagogia sunt lipite la noi în județ pentru prima oară în România. A fost și momentul când m-am îndepărtat de activism. Pădurea pedagogică a învățat foarte mulți copii”, a afirmat el.

Una dintre cele mai importante lecții a fost necesitatea de a construi proiecte care să genereze identitate și să reziste în timp.

”În 2018, eu am intuit că va fi nevoie de identitate, că va trebui să facem proiecte mari și că nu suntem nici pe departe buni la produse. Am fost în Maroc și acolo oamenii cred că Dacia e produsul lor național, nu al României. Să găsești din vârful munților un produs care să fie împrăștiat mondial, cum e Via Transilvanica – care ne aduce săptămânal ori câte o apariție într-o revistă, ori un premiu internațional – e mare lucru. Intuiția de a merge către un proiect care să nu aibă nevoie de lupta aceasta pe care eu nu o mai duc cu plăcere, s-a dovedit una bună. Nu am fost neapărat un vizionar. Între vedenie și viziune nu e nicio diferență. Abia atunci devine viziune când lucrurile pe care le faci tu sunt urmate de alți oameni. Cred că e clar că nu mai poți face nimic nou pe pământ, în continuare va trebui să facem ce au făcut și alții înaintea noastră. Ideea e dacă am învățat și am notat sau nu. Tocmai de aceea am documentat cât am putut de bine tot ce am făcut noi pentru că trebuie să fie o cultură a implicării, care ar trebui să dăinuiască și după noi. Pentru mine, la Via Transilvanica, a fost important să avem o piatră care să fie unică, să rămână”, a spus el.

Alin Ușeriu a vorbit și despre colaborarea dintre societatea civilă și instituțiile statului: ”A fost pentru prima dată când am avut nevoie de autorități ca să lucrăm împreună. Am avut mare noroc la Bistrița că activitățile noastre au fost susținute”.

Alin Ușeriu i-a menționat pe actualul șef al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, Constantin Florea, și pe inspectorul-șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud, colonelul Florin Furnea, aflați în fruntea unor instituții cu care a colaborat foarte bine în numeroase proiecte, de departe, cel mai important, ”Camionul de Crăciun”.

”M-am întâlnit cu domnul Constantin Florea la Praid și a fost o întâlnire de suflet, cu domnul Furnea am vorbit despre câini poate mai mult decât iubitorii de animale, am fost cu domnul Radu Moldovan pe traseu. Sunt puțini oameni care știu să motiveze primarii cum a făcut-o el și pe noi ne-a ajutat foarte mult”, a spus Alin Ușeriu.

În ce privește Via Transilvanica, Alin Ușeriu a spus că ea are și rolul de a-i atrage acasă pe cei plecați de tineri în alte țăei: ”Chiar acum, în județ la noi, e un băiat din Spania care a plecat copil din România, o fată din Australia care nu a mai venit în ultimii 15 ani, o fată din Londra care a plecat la 14 ani de acasă și acum e doctor în psihologie foarte apreciat. Noi avem un consiliu consultativ împrăștiat pe tot globul pentru că sunt oameni implicați care ar dori să facă ceva pentru România, dar ne trebuie această scenă cu reguli, scenă pe care să ne dezvoltăm. Țineți, vă rog, cu echipa Via Transilvanica pentru că merită susținută!”

Adaugă comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.