ISU Bistrița-Năsăud a trimis, miercuri seară, un mesaj prin sistemul Ro-Alert privind apariția unui urs în curtea unei gospodării din Teaca.
Pentru informarea și avertizarea populației din zona vizată a fost transmis un mesaj prin sistemul Ro-Alert în jurul orei 19.45.
În luna mai, un urs semnalat în repetate rânduri în localitatea Archiud din comuna Teaca a fost împușcat.
În ultima perioadă s-au înmulțit sesizările privind apariția urșilor în zone locuite în întreg județul, inclusiv în Bistrița.
Conform monitorizării făcute în această primăvară, la nivelul judeţului Bistriţa-Năsăud au fost evaluate 1.121 de exemplare de urs brun, număr în creștere cu 117 față de acum un an (1.004).
(Foto cu caracter ilustrativ)










Adaugă comentariu