Actualitate Recomandări

Ursul a intrat în curtea unei gospodării din Teaca. S-a trimis mesaj Ro-Alert

ISU Bistrița-Năsăud a trimis, miercuri seară, un mesaj prin sistemul Ro-Alert privind apariția unui urs în curtea unei gospodării din Teaca.

Pentru informarea și avertizarea populației din zona vizată a fost transmis un mesaj prin sistemul Ro-Alert în jurul orei 19.45.

În luna mai, un urs semnalat în repetate rânduri în localitatea Archiud din comuna Teaca a fost împușcat

În ultima perioadă s-au înmulțit sesizările privind apariția urșilor în zone locuite în întreg județul, inclusiv în Bistrița.

Conform monitorizării făcute în această primăvară, la nivelul judeţului Bistriţa-Năsăud au fost evaluate 1.121 de exemplare de urs brun, număr în creștere cu 117 față de acum un an (1.004).

(Foto cu caracter ilustrativ)

Etichete

Adaugă comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.