Zona Sugălete, unul dintre cele mai reprezentative ansambluri istorice din Bistrița, va intra într-un proces de reabilitare începând din această toamnă, potrivit administratorului public al orașului, Adrian Costea.
Potrivit administratorului public al municipiului Bistrița, Adrian Costea, lucrările la pavaj vor încpe în luna septembrie.
”Din septembrie se va amenaja pavajul, tot ce înseamnă partea de trotuar. Va fi ceva spectaculos, nu cred că mai avem în Bistrița așa ceva. Nu este un pavaj antichizat pe care să-l putem cumpăra din România, este un pavaj special”, a declarat Adrian Costea într-o emisiune la Tele 21 Bistrița.
Proiectul prevede și realizarea iluminatului arhitectural pentru întregul ansamblu Sugălete.
De asemenea, administrația locală va începe lucrările de modernizare a fațadelor clădirilor. Prima intervenție se va face la imobilul de la numărul 22, aflat în proprietatea Primăriei Bistrița.
Sugălete este unul dintre cele mai valoroase monumente istorice din Bistrița și unul dintre simbolurile orașului. Practic, este șirul de clădiri cu arcade de pe latura nordică a Pieței Centrale, aflat vizavi de Biserica Evanghelică. Este considerat cel mai lung șir de case medievale cu arcade deschise din România. Ansamblul este format din aproximativ 12-13 clădiri istorice construite între secolele XV și XIX, reprezentând tranziția de la stilul gotic la cel renascentist. La parter funcționau prăvălii, ateliere și depozite, iar etajele erau locuințele negustorilor și ale elitei bistrițene. Arcadele au fost gândite pentru activitățile comerciale și pentru protecția mărfurilor și a cumpărătorilor împotriva vremii nefavorabile.â
Numele „Sugălete” ar proveni din vechea denumire „Subgălete”. În zonă funcționa odinioară piața cerealelor (Kornmarkt), iar bolțile clădirilor aminteau localnicilor de niște găleți răsturnate. Cu timpul, denumirea s-a transformat în „Sugălete”.










Adaugă comentariu