Actualitate

”Floris”, locul 6 la Jocurile Mondiale de Dans Sportiv din Taiwan

Formaţia de dans sportiv a Clubului ”Floris” Bistriţa, care a reprezentat România la Jocurile Mondiale de Dans Sportiv din Kaohsiung - Taiwan, a intrat în finala B a competiţiei şi a terminat pe poziţia a 6-a în clasamentul general, după Germania, Rusia, Polonia, Belarus şi Norvegia.

Prima zi a Jocurilor Mondiale de Dans Sportiv a reunit pe parchetul din incinta K-Arena din Kaohsiung cele mai bune şapte formaţii de dans sportiv standard la nivel mondial. După prima rundă s-au detaşat clar patru formaţii calificate pentru finala A, cea a Germaniei ”Braunschweiger TSC” – locul I, secondată de echipa Rusiei, “Vera Tyumen”, respectând ordinea stabilită la Campionatul Mondial din 2012. Pe locul III s-a situat formaţia “Lotus Jantar” din Polonia, iar pe locul IV –  “Univers Minsk” din Belarus.

Formaţia României, ”Rock the World” a Clubului de Dans Sportiv ”Floris” Bistriţa, antrenor Florica Buduşan, s-a calificat în finala B, urcând pe locul VI după echipa Norvegiei, “Step in Time”. Pe poziţia a VII-a a terminat “Interklub Bratislava”, reprezentativa Slovaciei.

Echipa Floris a fost singura care a schimbat costumaţia şi coregrafia, toate celelalte evoluând cu programul prezentat la Campionatele Mondiale din noiembrie 2012.

La Jocurile Mondiale de anul acesta au participat 49 de ţări de pe şase continente, iar ”Floris” şi implicit România a fost reprezentată, pe lângă echipa de dansatori pentru concursul de formaţii, la secţiunea standard de perechea Sebastian Apostolescu – Anda Răducan, iar la secţiunea latino de Paul Moldovan – Cristina Tătar.