Gloria 2018 pierde derby-ul cu Rapid și termină anul pe locul 4

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a pierdut meciul cu Rapid București, campioana en-titre, contând pentru etapa a 11-a a Ligii Florilor la handbal feminin, disputat în sala din Complexul Sportiv Unirea.

Echipa bistrițeană a cedat cu 26-31, deși a condus la pauză cu 14-12. Cu 10 minute înainte de final era 22-21 pentru Gloria 2018, după care Rapid a preluat conducerea și s-a mers cap la cap până în minutul 56 (26-26), când totul s-a rupt.

Pentru Gloria 2018 au marcat: Sonia Seraficeanu – 5, Nina Zulici – 5, Tamires Morena De Araujo – 4, Nicoleta Dincă – 3, Deborah Kpodar – 3, Zeljka Nikolici – 3, Cristina Laslo – 2, Paula Posavec – 1.

”Rămâne amărăciunea rezultatului, am pierdut din nou în fața suporterilor noștri, cărora le mulțumesc că au umplut sala. Îmi doresc ca oamenii să vină de drag să vadă această echipă. Am jucat de la egal la egal cu una dintre cele mai bune formații din țară și care are un parcurs senzațional în Liga Campionilor. E cu atât mai amar rezultatul cu cât diferența a fost făcută pe final și nu datorită handbalului”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

Gloria 2018 încheie anul 2022 cu 25 de puncte, pe locul 4 în clasament, după CSM București (31 de puncte), Gloria Buzău (27 de puncte) și Rapid București (25 de puncte). Pe locul 5 e CSM Râmnicu Vâlcea, tot cu 25 de puncte.

Liga Florilor se reia pentru Gloria 2018 sâmbătă 14 ianuarie, atunci când va întâlni în deplasare pe CSM Târgu Jiu, de la ora 17.30 (în direct la TV pe Pro Arena).

Până atunci, Gloria 2018 va juca duminică 8 ianuarie, de la ora 17.00, pe teren propriu cu Minaur Baia Mare, în turul 1 al Cupei României.

5 comentarii

• Din păcate Corabia este prea mare pentru Pasca. Fără un antrenor titrat, cu scheme clare, fără atâtea improvizații, Gloria noastră termina iar pe locurile din mijlocul clasamentului. Nici Pristavita nu are ce cauta în prima echipa!

10
    3
  • Regret ca am anticipat corect rezultatul.Totusi azi echipa Rapid putea fi invinsa. Infrangerea s-a conturat in ultimele minute ale meciului . Pana la scorul de 26-26 era greu de spus care va fi rezultatul final. Cauzele acestui rezultat sunt insa mai multe si nu vreau acum sa intru intr-o analiza amanuntita. Voi spune totusi parerea mea asa cum mi-am facut-o din fata televizorului. Una din cauze este lipsa de concentrare in atac unde s-au pierdut multe mingi si s-a ratat enorm chiar de jucatoare de la care nu te-ai fi asteptat. Le numesc aici pe Zulici si pe Laslo . Cei trei coordonatori ai Gloriei au fost mult sub singurul coordonator de joc ai Rapidului , Eliza Buceschi. Nu pot sa cred cate patrunderi a avut aceasta jucatoare fara sa poata fi anihilata. In mod sigur antrenorul a vazut de pe margine ce sa intampla pe teren dar ori n-a putut sau nu a stiut transmite ce trebuie facut , ori a transmis si n-a fost ascultat. Alta cauza ar fi indicatiile date de antrenorul Rapidului care desi a folosit limba spaniola se pare ca a fost mai bine inteles decat a fost inteles antrenorul Gloriei folosind rom-engleza. De asemeni cred ca o cauza ar fi faptul ca Bazaliu , jucatoarea cu cel mai puternic sut , nu a marcat nici un gol . Chiar daca a ratat in doua randuri , cred, ar fi trebuit sa fie stimulata pentru a mai trage la poarta. As mai spune ca Pristavita care este considerata o foarte buna aparatoare (mult mai buna decat Lsalo) nu prea a fost utilizata. Desigur o influienta (poate chiar decisiva) au avut-o si cei doi arbitri care au ajutat pe fata echipa oaspete , eliminand cu justificare si fara justificare , jucatoarele noastre , mai ales in ultimele minute. As pune pariu ca multe dintre patrunderile Elizei Buceschi si ale Sorinei Grozav ar fi putut sa fie sanctionate ca faulturi in atac in loc de 7 m , asa cum s-a acordat. Cred ca daca s-ar verifica atent acele faze s-ar remarca ca la unele patrunderi sunt mai mult de 3 pasi. Laura a fost prompt sanctionata dar la Rapid parca s-au numarat un pic altfel pasii. Stiu ca d-l Pasca se va supara dar are si dansul partea sa de vina. As spune ca trebuia cerut time out la scorul de 26-27 si nu la scorul de 26-29 cand evident ca nu se mai putea face nimic , echipa fiind in degringolada totala. Pentru jocul prestat azi as remarca-o pe Tamires care a fost foarte buna atat in atac cat si in aparare. Au jucat bine in fazele de atac si extremele (marcand aproape jumatate din goluri) dar in aparare n-au inchis culoarele de patrundere asa cum ar fi trebuit. Desi echipa a fost invinsa , dupa mine si portarita Dumanska a facut un joc bun si merita aprecieri. In final doresc multa sanatate si bucurii in noul an , jucatoarelor si echipei tehnice , multa putere de munca si rezultate pe masura. Nu uitati , un meci de handbal are doua reprize …

16
    1
  • Renumeratia echipei ar trebui colerata cu valoarea sportiva asa poate ar face performanta, deocamdata iluzii desarte si banii pleaca se duc pe niste ambitii desarte.

• Bună ziua! Bistrița are echipă de liga campionilor, prima repriză a fost FABULOASĂ ! Cu Iulia Dumanska în formă maximă. In schimb ultimele 10 minute ne -au arătat că echipa noastră NU STIE cum să gestioneze finalul de meci (aici parcă am revăzut ROMÂNIA la meciurile de la ultimul turneu final, cum jucătoare de calitate, în situații de criză si final de meci NU stiu cum să „OMOARE” partida), iar aici mă refer si la latura PSIHOLOGICĂ: parcă prea mult RESPECTĂM adversarul+frica de un rezultat mare ( să nu uităm că jucasem cu echipa campioană a României , care tocmai a batut pe Gyor). Haideți să nu mai vorbim despre arbitraj, că NU cunoaștem TOȚI regulamentul!!!! (când nu ne convine ceva sunt de vină ALTII, ba arbitrii, ba parchetul, numai noi nu). Ar trebui încurajată această echipă făină ! Față de partida contra celor de la Cum București, am văzut o altă echipă mult schimbată în bine, cu ATITUDINE +DETERMINARE+ SACRIFICIU ! Păcat de ultimele minute…
    Pentru un proiect de succes ai nevoie de: bani (avem), echipă (avem), condiții de calitate (avem) si de RĂBDARE + CONTINUITATE , din păcate noi românii nu avem aceste două calități. Haideți să oferim încredere echipei si întregii conduceri tehnice si o să vedeți că rezultatele bune o să apară! Forța GLORIA !

8
    1
  • Am rămas cu un mare gust amar. Sa va explic. Era pentru mine prima data când aveam posibilitatea să vad meciul live și în 27 trec pe la sediul clubului să cumpăr bilete pentru familie și ceva invitați să zicem 10in total. Stupoare: nu mai avem bilete doar la VIP. Zic ba fratele meu aici trebuie sa vii cu lunile înainte că la Barça. Aveam eu ceva dubii dar asta e. Si vad imagini la tv și online cu sute de scaune goale. Dl. Moldovan va rog frumos nu mai dați biletele drept invitații ca pe vremea lui tata Jean. Și măriți preturile. 10ron e penibil. Eventual lăsați copiii gratuit. Sper totuși că m-am înșelat și a fost o chestie trecătoare. O sa ne vedem in Cupa