Gloria a căzut: 0-1 cu FC ”U” Craiova. Negrean: Arbitrul a făcut diferenţa (FOTO)

Gloria pierde teren. Echipa bistriţeană a suferit în etapa a 8-a a doua înfrângere consecutivă în deplasare, 0-1 cu FC Universitatea Craiova, a cedat adversarei sale de sâmbătă fotoliul de lider al Seriei 2 din liga secundă şi ocupă acum locul 3. Antrenorul Sandu Negrean a declarat că penalty-ul care a decis învingătoarea ”nu se acordă nici la divizia a 4-a”.

Gloria Bistriţa a întâlnit sâmbătă 26 octombrie, în deplasare, pe FC Universitatea Craiova, în etapa a 8-a a Ligii a II-a. Deoarece terenul gazdelor este suspendat, partida s-a disputat la Roşiorii de Vede (judeţul Teleorman).

1 fcucv 2 fcucv 3 fcucv 4 fcucv

Prima mare ocazie a aparţinut grupării patronate de Adrian Mititelu. În minutul 8 Albuţ a scos un şut al lui Dorel Stoica din afara careului, Bălan a reluat cu capul spre poartă din câţiva metri, însă portarul Gloriei a respins în bară. În minutul 35 arbitrul a acordat uşor lovitură de la 11 metri pentru craioveni, la o ciocnire între Albuţ şi Goge. Penalty-ul a fost fructificat de Robert Săceanu, fost component al formaţiei bistriţene în perioada 2009-2011. Albuţ şi-a salvat echipa de la primirea unui nou gol în minutul 43, respingând şutul lui Săceanu din interiorul suprafeţei de pedeapsă. FC ”U” Craiova a intrat la cabine cu avantaj de un gol. Oltenii au trecut din nou pe lângă golul doi în minutele 54 şi 58: Goge a trimis din 8 metri peste poartă, apoi Albuţ a reţinut lovitura de cap a lui Stoica. Goalkeeperul gazdelor a fost pe fază în ultimul minut la un şut înşelător şi s-a terminat 1-0.

5 fcucv 6 fcucv 6 8 fcucv

Gloria (14 puncte, golaveraj 10-6) a făcut un nou pas greşit, al doilea consecutiv după 0-1 la Arad, şi a căzut pe locul 3 în clasament, FC ”U” Craiova şi CS ”U” Craiova având câte 15 puncte (golaveraj 8-4, respectiv 9-6).

”A fost un meci echilibrat, din păcate diferenţa a fost făcută de arbitru, care a acordat în minutul 35 lovitură de la 11 metri la o fază în care nu se dă penalty nici în Liga a IV-a. Am avut o repriză bună, păcat că am suferit pe faza de finalizare, pe ultimii 20 de metri, şi nu am reuşit să marcăm. Suntem supăraţi, trebuie să învingem Craiova în meciul retur, pentru a egala situaţia”, a declarat la finalul jocului antrenorul Gloriei, Sandu Negrean.

9 fcucv 10 fcucv 11 fcucv 12 fcucv

FC Universitatea Craiova: Hotoboc – Mitic, Acka, M. Ciucă, Buşu – V. Gheorghe (Frăsineanu 90), Mârzeanu (Cale 88) – Săceanu, D. Stoica, Goge (Cruceru 87) – Cl. Bălan. Antrenor: Nicolo Napoli

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, Hlinca, Chibulcutean, Polgar – Budăcan (M. Stancu 75), R. Mărginean, Feher (C. Roşu 82), M. Chiţu – Antonache, Curtuiuş. Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Stadion: ”Municipal” – Roşiorii de Vede. Spectatori: 2.000. Arbitri: Dragoş Teodor – Sebastian Stoianov (ambii din Constanţa), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) – Cătălin Pană (Bucureşti). Observatori: Romică Chihaia, Gheorghe Moise (ambii din Bucureşti)

Celelalte partide din etapa a 8-a a Ligii a II-a, Seria 2: Metalul Reşiţa – CS Mioveni 2-1, Olimpia Satu Mare – FC Bihor Oradea 2-0, Minerul Motru – UTA Arad 0-2, ASA Târgu Mureş – CSM Râmnicu Vâlcea 3-1, CS Universitatea Craiova – FC Olt Slatina 2-1.