Actualitate Recomandări

Gloria, debut cu dreptul în grupele Cupei EHF: remiză în Polonia cu MKS Lublin! (FOTO)

Echipa de handbal feminin Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a fost la un pas de victorie în meciul din deplasare cu liderul campionatului polonez, MKS Lublin, în prima etapă a Grupei C din Cupa EHF, după un adevărat thriller.

Echipa antrenată de Horațiu Pașca a început excelent și s-a distanțat la cinci goluri (7-2) după nouă minute de joc. Chiar dacă gazdele s-au apropiat la un moment dat la o lungime (9-8 de la 9-5), Gloria a condus în permanență și a intrat la cabine cu avantaj de două goluri (12-10), grație și unei prestații remarcabile a portarului Darly Zoqbi de Paula, medaliată cu argint la CM din Japonia, care a avut o serie de parade salvatoare, inclusiv la aruncări de la 7 metri. După pauză, campioana Poloniei a egalat la 13 și a preluat conducerea, inclusiv la două goluri (17-15), însă Gloria a revenit și s-a mers în continuare cap la cap. În partea secundă, și Ljubica Nenezic a închis excelent poarta în câteva rânduri. Finalul a fost dramatic, cu ratări de la 7 metri, eliminări și șanse de a câștiga pentru ambele formații. Andra Moroianu a adus Gloria în avantaj cu un minut înainte de final, dar gazdele au egalat când mai erau 30 de secunde. Ultimul atac a aparținut Gloriei, însă fără succes. S-a terminat 22-22, un punct obținut în deplasare și un pas cu dreptul pentru echipa bistrițeană, care ocupă locul 2 în grupă și așteaptă cu încredere duelul de peste o săptămână, de la Bistrița, cu Erd.

Au marcat pentru Gloria: Dziyana Ilyina – 6 (declarată de EHF cea mai bună jucătoare a meciului), Mariana Costa – 3, Valentina Ardean Elisei – 3, Nicoleta Dincă – 3, Natallia Vasileuskaya – 2, Andra Moroianu – 2, Laura Pristăvița – 1, Diana Șamanț – 1, Daniela Rațiu – 1.

În poartă, Darly Zoqbi de Paula – 12/26 (46%), Ljubica Nenezic – 4/12 (33%).

Pentru MKS Lublin au înscris: Natalia Nosek – 7, Joanna Szarawaga – 5, Dominika Wieckowska – 4, Karolina Kochaniak – 3, Patrycja Krolikowska – 3.

Aici desfășurarea partidei în format live text, statistici, raport de meci.

Arbitri: Ruslan Loșak, Artem Șajbakov, ambii din Ucraina. Observator: Valdas Gecevicius din Lituania.

Aici video meciul integral.

MKS Lublin a ajuns în Cupa EHF după ce a fost eliminată din Liga Campionilor, unde a jucat în grupă cu CSM București, care a învins-o de două ori, în timp ce Gloria i-a luat locul Coronei Brașov, suspendată din competiție în urma scandalului de dopaj.

În cealaltă partidă din Grupa C, Erd HC (Ungaria) – Odense Handbold (Danemarca) 27-28.

În etapa a 2-a din grupă, Gloria va juca la Bistrița cu Erd HC (sâmbătă 11 ianuarie, ora 18.00). Până atunci, se reia Liga Florilor cu etapa a 12-a, Gloria urmând să întâlnească acasă formația CSU Cluj-Napoca (miercuri 8 ianuarie, ora 18.00).