Berni de aur: trei titluri la Campionatul European de tineret din Austria!

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs, legitimată la CSM Bistriţa, a cucerit trei medalii de aur la Europenele de la Schwechat: cu echipa de junioare a României, la dublu feminin şi în concursul individual.

În cadrul Europenelor din Austria de la Schwechat, echipa de junioare a României formată din Bernadette Szocs, Irina Ciobanu, Bernadett Balint, Roxana Istrate, Andreea Roşca (antrenor Petre Arnăutu) a câştigat titlul european, după ce a învins reprezentativa Rusiei cu scorul de 3-1 în finală.

Mai mult, Berni a reuşit un hat-trick de senzaţie. Mai întâi, în finala de dublu feminin, Bernie a făcut duo cu Petrissa Solja (Germania), iar tandemul româno-german a trecut de cuplul Anna Fenyvesi – Viktoria Truzinski (Serbia), scor 3-0 (-6, -9, -9).

În finala de la individual, Szocs s-a impuscu 4-0 (-4, -3, -7, -6) în faţa nemţoaicei Petrissa Solja.

„Trei titluri mi-am dorit şi visul mi s-a împlinit! Eu şi Solja suntem prietene foarte bune, dar când vine meciul direct, dăm tot ce avem mai bun în noi”, a declarat pentru site-ul oficial al competiţiei Bernadette Szocs, potrivit ProSport.