Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Bistrița are în plan să construiască, în scop științific, o microfabrică de procesare a fructelor pentru a putea recomanda, în viitor, fermierilor, acele soiuri care au randament bun pentru suc.
”Am propus să facem o microfabrică de industrializare astfel încât fructele din parcele experimentale să fie conduse spre un alt experiment privind păstrarea, utilizarea sub diferite forme – compot, suc – procesarea mai mult în sens științific deoarece avem foarte multe culturi comparative cu zeci de soiuri. Astfel putem veni cu cercetări privind randamentul la suc. Din multitudinea de soiuri, vom constata că avem randament foarte bun la suc la trei soiuri pe care le putem recomanda fermierilor, soiuri cu rezistență la boli, care nu necesită foarte multe tratamente și care se pretează cu un randament foarte bun la suc.
Privim investiția în scopul acumulării unor noi experiențe. Din nefericire, am avut o primă etapă a proiectului – unul care ne-a asigurat finanțarea pentru 3 celule frigorifice și am continuat cu acest proiect care se tot amână, iar acest lucru mă nemulțumește foarte tare”, a spus dr. ing. Ioan Zagrai, directorul Stațiunii de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Bistrița, la postul local Tele 21 Bistrița.
Întrebat dacă vede un viitor pentru fructele românești în condițiile în care piața este invadată de fructe din import, el a răspuns: ”Eu văd viitorul pomiculturii în Transilvania și România ca fiind unul destul de bun”.
”Dacă discutăm de Bistrița, avem soiuri valoroase, avem genetică, avem o instituție de cercetare care poate oferi recomandări, avem tehnologii moderne pe care fermierii le pot prelua și avem fermieri care sunt interesați să investească în pomicultură. Totuși, pentru a ajunge la niște rezultate bune, trebuie să avem o abordare integrată, să folosim ameliorarea genetică la cel mai înalt nivel, tehnologiile moderne și să obținem informații legate de adaptabilitatea la schimbările climatice. De asemenea, trebuie să avem cunoștințe despre microclimatul unde dorim să înființăm aceste plantații”, a declarat dr.ing. Ioan Zagrai.
Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Bistrița este singura din Transilvania. La Bistrița are în administrare în jur de 111 ha de teren, din care 90 sunt teren agricol, însă se fac presiuni pentru ca să fie retrocedate suprafețe importante unor persoane fizice, ceea ce ar duce la fragmentarea terenurilor și la mari probleme în viitor în ce privește înființarea și administrarea de culturi experimentale.
Înainte de 1989, în România erau 26 de stațiuni pomicole la nivel național, ceea ce a permis să se facă studii de zonare adecvate în sensul în care un soi creat la o stațiune sau adus din afară era repartizat în toate stațiunile de la nivel național și, prin studii multianuale, se obțineau concluzii pertinente bazate pe rezultate științifice, ceea ce a permis ca țara noastră să facă, la vremea aceea, pomicultură pe suprafețe mari.










Adaugă comentariu