Actualitate Recomandări

Primăria Bistrița se reorganizează. Cum arată noua organigramă

Primăria Bistrița se va reorganiza prin restructurarea mai multor direcții, comasări de servicii și desființarea unor posturi vacante, dar și ocupate din aparatul de specialitate al primarului. Proiectul de hotărâre va fi supus aprobării Consiliului Local în ședința din 30 iunie a.c.

Conform proiectului privind aprobarea Organigramei, Statului de Funcţii și a Regulamentului de Organizare și Funcționare ale aparatului de specialitate al Primarului municipiului Bistrița, una dintre cele mai importante modificări este înființarea Direcției Generale Investiții, prin comasarea Direcției Dezvoltare Durabilă 2030 cu Direcția Tehnică. Noua structură va coordona planificarea, finanțarea și implementarea proiectelor de investiții publice, urmând să preia personalul și atribuțiile celor două direcții. În urma reorganizării vor fi desființate zece posturi.

Schimbări importante sunt propuse și în cadrul Direcției Juridice, care își schimbă denumirea, iar Serviciul Achiziții Publice va trece în subordinea directă a primarului. Totodată, va fi creat un Compartiment Contracte pentru monitorizarea derulării contractelor de achiziții publice.

Direcția Patrimoniu pierde atribuțiile privind administrarea parcărilor publice, acestea urmând să fie preluate de Direcția de Infrastructură și Servicii Bistrița. În același timp, activitatea financiar-contabilă a direcției va fi integrată în Direcția Economică.

O altă modificare importantă vizează înființarea Direcției Generale Siguranță și Protecție Locală, care va coordona administrativ Poliția Locală și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență, fără a afecta autonomia funcțională a celor două structuri. În cadrul acesteia va funcționa și un nou compartiment dedicat gestionării câinilor fără stăpân, prin preluarea activității de ecarisaj.

Reorganizarea afectează și alte structuri ale Primăriei. Cabinetul Primarului va avea un post mai puțin, Compartimentul Audit Public Intern va fi redus cu două posturi ocupate, iar Compartimentul Monitorizare Servicii Publice va pierde trei posturi. De asemenea, Centrul Medical de Evaluare și Promovare a Sănătății va fi desființat.

În domeniul educației și turismului, Direcția Politici Publice Educație, Tineret, Turism, Sport își schimbă denumirea în Direcția Educație, Tineret, Sport, iar activitatea Centrului Național de Informare și Promovare Turistică va fi integrată într-un serviciu reorganizat, cu păstrarea obligațiilor asumate prin finanțarea europeană.

La finalul procesului de reorganizare, aparatul de specialitate al Primăriei Bistrița va avea 338 de posturi, dintre care 299 de execuție, 35 funcții publice de conducere, o funcție contractuală de conducere – administratorul public – și trei funcții de demnitate publică.

Conform primarului Gabriel Lazany, reorganizarea respectă prevederile Codului administrativ și are ca obiectiv creșterea eficienței instituționale, optimizarea resurselor și adaptarea structurii administrative la noile cerințe legislative și financiare.

Proiectul urmează să fie dezbătut și votat în Consiliul Local Bistrița.

Adaugă comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.