Social

Încă un protest spontan la RAAL. Neplătiți, oamenii au oprit lucrul

Angajații firmei RAAL au oprit lucrul, în această dimineață, nemulțumiți că nu și-au primit salariile pentru luna mai. Atât la fabrica din Bistrița, cât și la cea Prundu Bârgăului, oamenii au ieșit în curte și au amenințat că nu vor mai lucra fără bani.

La fel ca și dățile trecute, conducerea firmei i-a convins să reia activitatea întrucât vor fi plătiți cu ”ceva bani”.

RAAL traversează o perioadă financiară foarte dificilă. Principalele probleme raportate sunt scăderea comenzilor și probleme de cash-flow, ceea ce a afectat capacitatea firmei de a-și plăti la timp furnizorii și, potrivit unor relatări, chiar salariile în anumite perioade. Mai mulți furnizori au deschis acțiuni în instanță pentru recuperarea creanțelor și chiar deschiderea procedurii de insolvență. Conducerea companiei a încercat să evite această situație prin negocieri și plăți către creditori.

Compania a recurs și la concedieri colective ca măsură de reducere a costurilor.

Etichete

Adaugă comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.