Trofeul Carpați: România a surclasat Portugalia, la TeraPlast Arena

Reprezentativa de handbal feminin a României a învins fără drept de apel selecționata Portugaliei în a doua zi a Trofeului Carpați, la TeraPlast Arena din Bistrița, cu scorul de 32-22 (17-7).

Pentru echipa României, pregătită de Florentin Pera, au marcat: Sonia Seraficeanu – 5, Cristina Laslo – 4, Crina Pintea – 3, Eliza Buceschi – 3, Alexandra Badea – 3, Daria Bucur – 2, Alexandra Dindiligan – 2, Lorena Ostase – 2, Nicoleta Balog – 2, Alicia Gogârlă – 2, Bianca Bazaliu – 1, Andreea Popa – 1, Ana Maria Tănasie – 1, Iulia Dumanska – 1.

În poartă, Iulia Dumanska și Elena Șerban au avut câte 5 intervenții reușite, Diana Ciucă – 2, iar Daciana Hosu – 1.

Cristina Laslo a fost declarată jucătoarea meciului.

Cristina Neagu, încă nerefăcută, nu a evoluat.

Marcatoarele naționalei Portugaliei, antrenată de Jose Antonio Silva: Patricia Rodrigues – 6, Luciana Rebelo – 5, Joana Resende – 3, Bebiana Sabino – 2, Patricia Lima – 2, Maria Unjanque – 2, Constanca Sequeira – 1, Nadia Rodrigues – 1.

”În prima repriză ne-am apărat foarte bine, am primit doar șapte goluri în 30 de minute. Am fost mulțumit de atitudinea fetelor, ne-am asigurat un avantaj foarte clar care nu ne-a mai dat nicio emoție. Și în repriza a doua am avut momente foarte bune. A fost o oarecare relaxare pe final, pe undeva și normală, am avut 12-13 goluri diferență. Una peste alta, cred că a fost un joc mult mai bun decât primul, am folosit toate jucătoarele avute la dispoziție. Ne-am atins obiectivele pentru aceste două jocuri, echipa este în creștere și sper ca în meciul cu Austria să fie un joc și mai solid, și mai consistent, să câștigăm Trofeul Carpați și să plecăm cu un moral bun la Mondiale. După meciul cu Austria vom definitiva lotul de 18 jucătoare. Este o îmbunătățire în ceea ce privește recuperarea Cristinei Neagu, sper să fie cât mai curând aptă pentru că avem nevoie măcar cu unul-două antrenamente înainte de Mondiale să fim cu tot lotul sută la sută. Ne-a lipsit Cristina în această perioadă, însă am avut și posibilitatea să ofer minute tuturor jucătoarelor. Publicul a fost ca întotdeauna, minunat, le mulțumim din suflet suporterilor, cu adevărat reprezintă al 8-lea jucător”, a declarat antrenorul Florentin Pera.

În celălalt meci al zilei, Austria a trecut la limită de Elveția, 34-33 (19-14).

Austria (antrenor Herbert Muller): Katarina Pandza – 10, Johanna Reichert – 6, Josefine Huber – 5, Patricia Kovacs – 4, Mirela Dedici – 2, Ines Ivancok – 2, Kristina Dramac – 1, Lilli Gschwentner – 1, Stefanie Kaiser – 1, Nora Leitner – 1, Ana Pandza – 1.

Elveția (antrenor Knut Ove Joa): Mia Emmenegger – 5, Tabea Schmid – 5, Nuria Bucher – 5, Lisa Frey – 3, Daphne Gautschi – 3, Melanie Felber – 3, Emma Bachtiger – 3, Kerstin Kundig – 2, Alessia Riner – 2, Charlotte Kahr – 1, Malin Altherr – 1.

În prima zi a Trofeului Carpați, Austria – Portugalia 32-20 și România – Elveția 33-28.

Sâmbătă 25 noiembrie se joacă Portugalia – Elveția (ora 15.00) și meciul care va decide câștigătoarea Trofeului Carpați, România – Austria (ora 17.30), ambele în direct la TV pe Pro Arena.

România se pregătește pentru Campionatul Mondial, unde va juca în grupa E la Herning (Danemarca), în 1 decembrie cu Chile, în 3 decembrie cu Serbia și în 5 decembrie cu Danemarca.