Recomandări Sport

Campioana Gloria Bistrița și-a aflat programul în noua ediție a Ligii Florilor

Gloria Bistrița, deținătoarea titlului de campioană și a Cupei României la handbal feminin, și-a aflat programul pentru viitoarea ediție a Ligii Florilor, în urma tragerii la sorți desfășurate la sediul FRH.

”Programul sezonului 2026/2027 din Liga Florilor a fost stabilit, iar drumul Gloriei spre un nou an plin de provocări și obiective importante începe oficial. Înaintea startului campionatului, sezonul va fi deschis de Supercupa României, programată în perioada 20-21 august, locația urmând să fie anunțată ulterior. Gloria va debuta pe teren propriu, în fața propriilor suporteri, împotriva formației CSM Iași, iar pe parcursul sezonului va avea parte de dueluri spectaculoase cu cele mai puternice echipe ale handbalului românesc”, a menționat clubul Gloria Bistrița.

Campionatul 2026/2027 va debuta la sfârșitul lunii august (29/30), iar programul turului pentru echipa antrenată de Carlos Viver este următorul:

  • Etapa 1: Gloria Bistrița – CSM Iași
  • Etapa 2: Corona Brașov – Gloria Bistrița
  • Etapa 3: Gloria Bistrița – SCM Râmnicu Vâlcea
  • Etapa 4: HC Zalău – Gloria Bistrița
  • Etapa 5: Gloria Bistrița – Minaur Baia Mare
  • Etapa 6: Gloria Bistrița – Universitatea Craiova
  • Etapa 7: Rapid București – Gloria Bistrița
  • Etapa 8: Gloria Bistrița – Știința București
  • Etapa 9: CSM Târgu Jiu – Gloria Bistrița
  • Etapa 10: Gloria Bistrița – CSM Târgu Mureș
  • Etapa 11: Dunărea Brăila – Gloria Bistrița
  • Etapa 12: Gloria Bistrița – CSM București
  • Etapa 13: CSM Slatina – Gloria Bistrița

Tragerea la sorți pentru grupele Ligii Campionilor, competiție în care Gloria a ajuns până în sferturi în sezonul trecut, este programată vineri 26 iunie, la Viena, de la ora 12.00.

Adaugă comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.