S-a stat la coadă în Japonia, unde meșterul cojocar Leon Burbulea din Tureac i-a învățat pe vizitatori să încalțe opinci. ”La noi, dacă ar fi un astfel de eveniment, ar zice: lasă-l, mă! Japonezii au stat însă la coadă câte 2-3 ore să vadă ce facem”, a spus meșterul azi, în ședința Colegiului Prefectural, unde i-a fost acordată o diplomă de recunoaștere și apreciere.
”Cojocar, curelar și opincar confecționează pieptare, chimire, opinci și căciuli de astrahan, toate din piele naturală de bovină, miel, oaie și capră, meșterul cojocar Leon Burbulea din Tureac este un adevărat păstrător al zestrei noastre strămoșești. Cu mâini dibace și multă răbdare, domnia sa transformă pielea și blana în straie tradiționale unice, încărcate de istorie. Prin reprezentarea remarcabilă a României la Expoziția Mondială de la Osaka, Japonia (care se organizează din anul 1850, o dată la 5 ani), a arătat lumii întregi că arta populară de pe Valea Bârgăului este universală, eternă și demnă de marile scene ale lumii”, a motivat Instituția Prefectului acordarea acestei diplome de excelență, recunoaștere și apreciere.
”La Expoziția Mondială de la Osaka am stat o lună și o săptămână și am prezentat în Japonia cultura tradițională românească de pe Valea Bârgăului, a județului Bistrița-Năsăud și a României. Acolo am făcut ateliere live de cojocărit, cusătură tradițională, broderie manuală, opinici, curele, tot ce a ținut de un meșter autentic adevărat. M-au apreciat foarte mult japonezii și în special copiii. Au fost zile întregi în care am făcut numai demonstrații, cum se încalță și descalță opincile. Am făcut opinci, nojițe, tot felul de lucruri mărunte care i-au atras. Au fost zile foarte călduroase și stăteau la rând ore întregi. La noi, dacă ar fi un astfel de eveniment, ar zice: lasă-l, mă! Japonezii au stat însă la coadă câte 2-3 ore să vadă ce facem”, a spus Leon Burbulea.

Meșterul a explicat că la aceste expoziții mondiale se prezintă istoria popoarelor, cultura lor, tradițiile și inovațiile.
”Au participat peste 170 de țări. În timpul liber, când nu am avut prezentări la pavilionul românesc, am reușit să merg să văd și alte culturi din lumea întreagă. Țările se prezintă cu ce au mai bun. Mulți au întrebat cum am fost selectat să reprezint România. Bunul Dumnezeu le-a rânduit! Sunt foarte mulți meșteri populari care poate vor avea ocazia să meargă și ei la un moment dat. Eu poate am avut și o părticică de noroc”, a spus Leon Burbulea.
Meșterul Leon Burbulea a donat Muzeului Național de Etnologie din Osaka o cămașă brodată cu mărgele, un pieptar lucrat manual și o pereche de opinci.










Adaugă comentariu