Actualitate

Loteria Română amenință că va închide punctele de lucru din Bistrița

Compania Națională ”Loteria Română” SA amenință Consiliul Local Bistrița cu judecata dacă nu retrage hotărârea prin care a instituit reguli pentru autorizarea și funcționarea activităților de jocuri de noroc pe raza orașului Bistrița, pe care o consideră ”nelegală și netemeinică”.

În plângerea prealabilă împotriva Hotărârii Consiliului Local nr. 53/27.04.2026, Compania Națională Loteria Română susține că activitatea ei este direct afectată de această reglementare cu caracter local care prevede condiționarea funcționării de obținerea unei autorizații locale și de plata unor ”taxe prohibitive”.

Conform documentului care va intra pe ordinea de zi a ședinței ordinare de săptămâna viitoare, hotărârea Consiliului Local Bistrița face imposibilă exploatarea terminalelor de videoloterie, duce la reducerea veniturilor Companiei Naționale ”Loteria Română” SA și are ca efect închiderea unor puncte de lucru și concedierea angajaților.

În motivarea solicitării pentru retragerea acestei HCL, Compania Națională ”Loteria Română” SA invocă șase argumente printre care depășirea competenței prin instituirea unei interdicții selective asupra unor categorii de jocuri de noroc, încadrarea videoloteriei în sfera jocurilor de tip loto și caracterul nelegal al interzicerii acesteia, caracterul prohibitiv al taxei instituite și transformarea acesteia într-o ”interdicție indirectă”, respectiv depășirea limitelor legale în materia răspunderii contravenționale.

În răspunsul dat de Poliția Locală Bistrița la această plângere prealabilă se arată că CN ”Loteria Română” SA se supune regimului de autorizare de funcționare locală în aceleași condiții ca orice alt operator economic.

1 comentariu

Apasă aici ca să comentezi

Reguli pentru comentarii. Click aici.