CSM Bistrița a pierdut clar la Roman și a încheiat turul pe locul 9

CSM Bistrița a pierdut categoric partida disputată în deplasare cu CSM Roman, în etapa a 13-a, ultima a turului Ligii Naționale de handbal feminin, scor 27-35 (12-16), după un joc în care a ratat inclusiv patru aruncări de la 7 metri. În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Horațiu Pașca a încheiat prima parte a campionatului pe locul 9, cu 12 puncte (4 victorii, 7 înfrângeri).

În prima repriză, gazdele au condus în majoritatea timpului (2-0, 4-1, 6-2, 9-5), formația bistrițeană reușind să egaleze în minutul 20, 10-10 de la 10-6. CSM Roman s-a desprins din nou: 14-10, 16-12, acesta fiind și scorul la pauză. Repriza a doua s-a desfășurat în aceeași notă de dominare a echipei gazdă: 18-13, 19-14, 20-16, 21-17, care a mărit apoi ecartul până la 29-19 (șapte goluri consecutive înscrise de Roman) și 35-25, impunându-se în final la opt goluri diferență: 35-27.

Pentru CSM Bistrița au marcat: Oana Chirilă – 7 (1 din 7 m), Laura Pristăvița – 4 (2 din 7 m), Daniela Rațiu – 4, Gabriela Preda – 3, Oana Cârstea – 2, Daniela Crap – 2, Magdalena Paraschiv – 1, Szilvia Szabo – 1 (din 7 m), Andrada Maior-Pașca – 1, Marinela Gherman – 1, Andreea Bărbos – 1.

Au adus victoria pentru CSM Roman: Iryna Glibko – 12 (3 din 7 m), Carmen Stoleru – 8, Jasna Toskovici – 6, Nicoleta Rusu – 3, Ana Iuganu – 2, Raluca Agrigoroaei – 1, Lăcrămioara Cilici – 1, Oana Chitacu – 1, Andrada Tomescu – 1.

Meciul a fost arbitrat de Adrian Georgescu și Mihai Moldoveanu (ambii din Constanța). Observator: Viorel Ciucan (București).

În etapa viitoare, a 14-a, prima a returului, CSM Bistrița joacă în deplasare cu Dunărea Brăila – joi 19 ianuarie, ora 17.00 (în direct pe Digi Sport 2 și Dolce Sport 2).

Celelalte meciuri ale etapei cu nr. 13: CSM București – Corona Brașov 34-25, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 29-21, HC Zalău – Unirea Slobozia 27-23, SCM Craiova – HCM Rm. Vâlcea 24-26. U Cluj și Danubius Galați stau.

CSM Cetate Devatrans s-a retras din campionat din cauza problemelor financiare. În aceste condiţii, Liga Naţională feminină va continua cu 12 echipe. La startul sezonului s-au aflat 14 formaţii, dar după câteva etape s-a retras CSM Ploieşti, invocând absenţa susţinerii financiare. Toate rezultatele înregistrate în partidele cu Cetate Deva în primele 11 etape ale Ligii Naţionale au fost anulate, așa cum s-a întâmplat de altfel și cu rezultatele din meciurile cu CSM Ploiești. În aceste condiții, nicio echipă nu va retrograda direct (normal locurile 13-14, dar două echipe s-au retras). Locurile 11-12 vor participa la un turneu de baraj.