Gloria Bistriţa, a treia victorie în amicale: 3-0 cu Arieşul Turda. Coroian: Suntem în grafic (FOTO)

Divizionara secundă a obţinut al treilea succes din tot atâtea posibile în partidele de pregătire din această iarnă, învingând sâmbătă la Bistriţa, la scor de neprezentare, 3-0 (1-0), formaţia de Liga a III-a Arieşul Turda. Întrucât plecarea în cantonamentul de la Snagov s-a amânat, Gloria va disputa alte trei jocuri amicale pe teren propriu, în 4, 5 şi 7 februarie.

Echipa antrenată de Cristian Coroian şi Sandu Negrean a înscris o dată până la pauză, prin Mihai Mariş. În repriza secundă Olimpiu Bucur şi Daniel Brumă au dus scorul final la un sec 3-0.

Gloria a început în formula: Albuţ – Țârcă, Hlinca, Chibulcutean, D. Sănmărtean – Mariş, R. Mărginean, Platon, M. Chiţu – Curtuiuş, Antonache. Pe parcurs au fost utilizaţi şi ceilalţi componenţi ai lotului.

”Sunt mulţumit de felul în care întreaga echipă a evoluat, de angajamentul şi dăruirea jucătorilor, care s-au antrenat foarte bine în această perioadă. Suntem în grafic cu pregătirea, iar săptămâna viitoare vom avea încă trei meciuri-test”, a declarat la finalul jocului directorul tehnic Cristian Coroian.

În precedentele meciuri de verificare, Gloria a trecut cu 2-0 de FC Municipal Baia Mare (Liga a III-a) şi cu 7-2 de Unirea Jucu (Liga a III-a).

Următoarele partide amicale ale formaţiei bistriţene, tot pe teren propriu: marţi 4 februarie, de la ora 13.00, cu Bucovina Pojorâta (locul 7 în Seria I a Ligii a III-a), miercuri 5 februarie, de la ora 13.00, cu Rapid Suceava (locul 11 în Seria I a Ligii a II-a) şi vineri 7 februarie, de la ora 14.30, cu Sănătatea Cluj (locul 9 în Seria 5 a Ligii a III-a).

Mai multe fotografii, pe pagina noastră de Facebook!

1 marginean gloria-turda 2 sanmartean gloria-turda 3 hlinca gloria-turda 4 cristian corioian 1 feb