Gloria – Severin 0-0. Nicolae Manea: A fost un an dezastruos (FOTO)

La capătul unui meci antrenant, cu multe faze de poartă şi ocazii pe măsură, Gloria Bistriţa şi CS Turnu Severin au terminat la egalitate în etapa a 32-a a Ligii I. Antrenorul echipei bistriţene, Nicolae Manea, a declarat că remiza nu ajută pe nimeni: ”S-au întâlnit două echipe condamnate. Ei sunt fără licenţă şi sub linie, noi cu licenţă şi tot sub linie”.

Gloria Bistriţa a întâlnit luni, 20 mai, pe teren propriu, în etapa a 32-a a Ligii I, formaţia CS Turnu Severin. Conform precizărilor făcute de FRF, ambele echipe vor juca din vară în Liga a II-a. Gloria a primit licenţă dar este retrogradată pe criteriul sportiv, în timp ce Severin, chiar dacă s-ar putea clasa deasupra liniei, nu a luat licenţa.

Chiţu şi Curtuiuş au deschis balul ocaziilor, apoi Dolha a scos salvator la şuturile lui Thomas şi Asanovici, iar bara s-a opus la torpila lui Tătaru. În minutul 51 goalkeeperul Gloriei a apărat lovitura de la 11 metri acordată în urma unei intervenţii în careu a lui Pouye asupra lui Hasanovici şi executată de Florin Costea. Odată cu trecerea timpului, echipa bistriţeană a înclinat terenul spre poarta oaspeţilor şi a trecut de câteva ori pe lângă golul victoriei. Severinul a jucat în zece oameni în ultimele cinci minute, după ce Thomas a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene. Scorul la bare a fost 1-1, după reluarea lui Curtuiuş din prelungiri, în timp ce pe tabelă a rămas 0-0. După opt înfrângeri consecutive, Gloria, ultima clasată, obţine un punct şi ajunge la un total de 18.

Gloria Bistriţa: Dolha – Ţârcă, Hlinca, Kanon, L. Stroe – Pouye, Enescu (Feher 86) – B. Oprea (R. Radu 71), Cubilla, M. Chiţu (M. Moraes 62) – Curtuiuş. Antrenor Nicolae Manea

CS Turnu Severin: Hotoboc – Dănănae, Tătaru, Asanovici, Dzalilov – Neacşa (M. Roman 90+2), Hasanovici (Bălău 90) – Olah, Fl. Costea, Crăciun (Brata 46) – Thomas. Antrenor Ionel Gane

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. Spectatori: 500. Arbitri: Cătălin Popa (Piteşti) – Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Gabriel Stroe (Piteşti) – Emil Voicu (Bacău). Observatori: Mircea Cezar Ionescu, Gheorghe Moise (ambii Bucureşti)

Declaraţii după meci

Nicolae Manea (antrenor Gloria Bistriţa): ”A fost un meci între două echipe practic condamnate, care nu mai aveau ce pierde. Ei fără licenţă şi sub linie, noi cu licenţă şi tot sub linie. A fost un joc deschis, pe contre. Ei în prima repriză au avut nişte situaţii mai clare, noi am dominat categoric partea a doua. Jocul a fost bun, a avut ritm, n-am ce să le spun băieţilor, au vrut, şi-au dorit. N-avem nici şansă văd, ba în bară, ba în portar. A fost al nu ştiu câtelea penalty acordat împotriva noastră, sincer să vă spun nu ştiu dacă a fost. De-aia nici nu mai comentez, să mă scoată ăştia afară. I-am zis ceva la arbitru şi mi s-a şi spus că mă dă afară. Atâta ştiu, dar să vadă de fapt ce se întâmplă, nu. Jocul n-a fost unul rău şi băieţii au avut ritm, o posesie bună, am dominat în mare parte adversarul. Aşa aş fi vrut să trateze toate meciurile. Ei au încercat să ne prindă pe nişte contre. Cred că am fi meritat victoria. N-am avut eficienţă, dar ca atitudine mi-au plăcut. Egalul ăsta nu ne ajută nici pe noi, nici pe ei. Le-am spus jucătorilor: ”Nu mai există decât meciuri de orgoliu, de respect pentru voi ca fotbalişti, nu se poate să pierdeţi într-una aşa, e jenant. Pentru mine a fost un an dezastruos şi pentru voi la fel”. N-am păţit aşa ceva în viaţa mea, dar sunt şi lucruri obiective pe care să le vedem: o echipă adunată în pripă, jucători care nu evoluaseră constant, întâlnirea cu Liga I pentru unii a fost dificilă. Nu putem să dăm gol, dacă Marius Curtuiuş marca numai jumătate dintre ocaziile pe care le-a avut sezonul ăsta, poate nu eram în această situaţie”

Ionel Gane (antrenor CS Turnu Severin): ”Meci aparent fără miză pentru Gloria, noi ne doream pe final de campionat să terminăm deasupra liniei. Am făcut presiune, am avut câteva ocazii bune în prima repriză, am avut şi bară, iar în repriza a doua a fost un moment important la ratarea lui Florin Costea din penalty. Nu pot să fiu supărat pe el, tot el mi-a adus bucurie atunci când a marcat, se mai ratează, ăsta e fotbalul. Ne-a lipsit luciditatea în multe momente. Bistriţa a avut şansa ei, mai ales pe final, s-a jucat pe contre. Un rezultat nul care pe mine nu mă mulţumeşte. Îmi doream mai mult în condiţiile în care jucăm cu Steaua şi cu Viitorul. Faptul că avem probleme, dosarul de licenţiere, şi-au spus cuvântul asupra stării de spirit a jucătorilor. A fost un joc bun, dar trebuie să vedem ce s-a întâmplat în întreg sezonul. Trebuie o analiză realistă, trebuie să înveţi ceva din acest an. Cu dosarul de licenţiere nu ştiu ce şanse sunt, poate Comitetul Executiv să schimbe decizia, dar nu cred”

Celelalte partide din etapa a 32-a a Ligii I: CFR Cluj – Concordia Chiajna 1-1, Oţelul Galaţi – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-2, Pandurii Târgu Jiu – FC Braşov 2-3, Petrolul Ploieşti – Astra Giurgiu 1-1, FC Vaslui – Dinamo Bucureşti 4-1, Steaua Bucureşti – Viitorul Constanţa 2-5, Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj 1-4, CSMS Iaşi – Gaz Metan Mediaş 0-2.