Actualitate Recomandări

CSM Bistrița, a doua victorie. Tot în deplasare, tot la limită. Ce spune Horațiu Pașca

(VIDEO) Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a obținut al doilea succes din acest sezon al Ligii Naționale (Liga Florilor), în etapa a 4-a, în deplasare cu CSM Slatina, ultima clasată: 28-27 (15-12). În urma acestui rezultat, a urcat pe locul 7 în clasament.

După un început ezitant de partidă, în care gazdele au condus și la trei goluri, echipa bistrițeană a revenit, a preluat conducerea și a intrat la vestiare cu un avans de trei reușite, 15-12. În repriza secundă, fetele pregătite de Horațiu Pașca și-au ținut adversarul la distanță de trei-patru goluri până cu două minute înainte de final, când CSM Slatina s-a apropiat la un singur gol. CSM Bistrița a gestionat bine finalul, a înscris din 7 metri și s-a impus cu 28-27.

Cea mai bună marcatoare a fost Laura Pristăvița cu 9 goluri. Au mai înscris: Oana Chirilă (8), Nicoleta Dincă (5), Szilvia Szabo (3) și Daniela Rațiu (3).

Cristina Sântămărean a salvat 5 din cele 16 de mingi trimise de jucătoarele CSM Slatina pe poarta sa (procentaj 31%), Viorica Țăgean a apărat 2 din 11 (18 %), iar Ana Maria Măzăreanu – una din 8 (12%).

”Am obținut trei puncte extrem de importante pentru noi”, a spus după meci antrenorul Horațiu Pașca. Iată declarațiile tehnicianului:

În etapa următoare, a 5-a, CSM Bistrița va juca acasă în 21 octombrie cu U Cluj.

În primele trei etape, CSM Bistrița a pierdut cu SCM Craiova (19-25) și HCM Rm. Vâlcea (20-23) și a câștigat în deplasare cu Dunărea Brăila (31-30), în timp ce CSM Slatina nu a obținut niciun punct.

Celelalte jocuri ale rundei cu nr. 4: CSM București – Rapid București 31-18, HC Zalău – Corona Brașov 16-20, HCM Slobozia – CSM Roman 23-26, Danubius Galați – Măgura Cisnădie 21-20, U Cluj – SCM Craiova 19-28, Dunărea Brăila – HCM Rm. Vâlcea 16-25.

Aici clasamentul Ligii Naționale feminine.

Foto-Video: Facebook CSM Bistrița