Gloria rămâne neînvinsă în Liga a II-a. A câştigat lejer la Mureşul Deva cu 4-0

Echipa bistriţeană a tranşat rapid soarta partidei din etapa a 3-a, prin golurile înscrise de Frăsinescu (4) Tudose (19), Ambruş (34 autogol), Marcos (48). Gloria are 7 puncte în clasament, iar în runda viitoare la Bistriţa vine Timişoara (luni 12 septembrie, ora 19.00). VEZI declaraţii şi imagini de la meci.

Înaintea derbiului cu FC Timişoara, meci pe care în anii trecuţi eram obişnuiţi să-l vedem în prima ligă, Gloria Bistriţa şi-a făcut încălzirea în deplasarea cu Mureşul Deva, din etapa a 3-a a Seriei a II-a din liga secundă.

Sâmbătă 3 septembrie, formaţia pregătită de Nicolae Manea s-a impus fără probleme, cu un confortabil 4-0 (3-0) şi a acumulat 7 puncte în clasament.

Căpitanul Cosmin Frăsinescu, aflat la ultima partidă pentru Gloria înainte de plecarea la Gaz Metan Mediaş, a deschis scorul în minutul 4 din penalti. În minutul 19, Alexandru Tudose a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în careu şi l-a învins pe portarul gazdelor cu un şut de la 14 metri. S-a făcut 3-0 în minutul 34, după ce Ambruş a trimis balonul în propria poartă după o minge trimisă în careu de Tudose. Imediat după pauză, în minutul 48, scorul a luat proporţii. Abia intrat pe teren, brazilianul Jose Marcos l-a executat şi el pe portarul Lipitor, cu un şut la colţul lung, stabilind rezultatul final.

Gloria: Irimia – Peteleu (Marcos 46), V. Năstase, Frăsinescu, I. Costache – Tudose, Feher (Buşcă 51) – Predescu, R. Mărginean (Curtuiuş 66), Velcovici – A. Voinea. Antrenor: Nicolae Manea.

Stadion: Cetate I – Deva. Arbitri: Dan Burcă (Mangalia) – Ferencz Tunyogi (Zalău), Lucian Ilieş (Braşov) – Ciprian Demian (Zalău). Observatori: Nicolae Stanca (Sibiu), Ioan Onicaş (Zalău).

Antrenorul Gloriei, Nicolae Manea, a declarat la Radio GSp că, în ciuda gravelor probleme financiare ale clubului, echipa îşi intră uşor-uşor în ritm. ”A fost o victorie în urma unui joc bun, am dominat partida, am marcat foarte repede. În ciuda scorului, adversarul a jucat fotbal, a făcut tot ce a putut. Mă bucur că am câştigat trei puncte importante. Tevatura creată în jurul echipei, că jucăm în A sau în B, şi-a pus amprenta, jucătorii au fost nemulţumiţi, am făcut o pregătire de vară pentru Liga I, apoi a trebuit să o reconsiderăm. Au fost probleme. Uşor-uşor ne intrăm în ritm şi sper să ne batem pentru promovare. Sunt probleme financiare mari, nu ştiu cum le putem rezolva. Sprijinul financiar din oraş e modest, odată cu retrogradarea mulţi sponsori s-au retras. Sper ca autorităţile locale să creeze condiţii mai bune. Urmează derbiul cu Timişoara, anul trecut ne băteam în Liga I. Vom face tot posibilul să câştigăm. Sut mai multe echipe care luptă pentru promovare, nu doar noi şi Timişoara”, a spus Manea.

Preşedintele clubului bistriţean, Jean Pădureanu, a spus: ”Vrem să facem o echipă tânără, care să joace bine meci de meci şi să promoveze în Liga I”.

În clasament, Gloria ocupă locul 2 (7 puncte, golaveraj 7-2), după FC Timişoara (9 puncte).

Rezultatele celorlalte meciuri din etapa a 3-a a seriei de vest: Luceafărul Oradea – Juventus Bucureşti 2-1, FC Maramureş – Arieşul Turda 1-1, Unirea Alba Iulia – Alro Slatina 0-0, FC Timişoara – FC Olt 1-0, UTA Arad – CSM Rm. Vâlcea 1-2, Chindia Târgovişte – FC Argeş 2-2, Gaz Metan Severin – FC Bihor a fost amânat pentru 14 septembrie.

În etapa a 4-a are loc derbiul echipelor care nu au primit licenţa pentru Liga I: Gloria Bistriţa – FC Timişoara. Meciul se dispută luni 12 septembrie, în nocturnă, de la ora 19.00, pe Stadionul Municipal Gloria, şi va fi transmis în direct de DigiSport.

În jocurile precedente, Gloria Bistriţa a remizat la Chindia Târgovişte (1-1) şi a câştigat acasă cu FC Olt (2-1).